X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyklęci czy niezłomni? Różnicę tłumaczy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:49
Dr Adam Buława tłumaczył w magazynie "W samo południe", dlaczego używamy wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego określenia "Żołnierze Wyklęci" i dlaczego warto też korzystać ze sformułowania "Żołnierze Niezłomni".
Wystawa plenerowa Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa
Wystawa plenerowa "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie" na budynku Dowództwa Garnizonu WarszawaFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego wyjaśniał, że określenie "wyklęci" pochodzi od tytułu książki Jerzego Ślaskiego i główny nacisk kładziony jest na "pamięciobójstwo". - Oni bardzo często padali ofiarą represji, morderstw sądowych, czego najlepszym przykładem jest postać rotmistrza Pileckiego, bohatera narodowego z okresu II wojny światowej - podkreślił dr Buława. - Starano się zatrzeć o nich pamięć albo też wypaczyć ją, przedstawiając ich jako wrogów państwa polskiego - dodał.

- W określeniu "niezłomni" położony jest nacisk na ich wytrwałość, aktywność, przeciwstawianie się ustrojowi komunistycznemu narzuconemu siłą, ich trwaniu na posterunku wbrew wszelkim okolicznościom. Element pewnej ciągłości, wytrwałości, wierności pewnym zasadom jest tutaj bardziej podkreślony – zaznaczył dr Adam Buława.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Adam Buława (dyrektor Muzeum Wojska Polskiego)

Data emisji: 01.3.2017

Godzina emisji: 12.16

pp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent wręczył odznaczenia w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 13:27
W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Jak powiedział prezydent, historia Polski to w dużej części dzieje walki o wolność, niepodległość, tożsamość i pamięć.
rozwiń zwiń