Janusz Lewandowski: Rada Europejska rozumie, jak rozwija się sytuacja w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:57
- Byłoby wyjątkowo nieporęcznie, gdyby jedyny sprzeci wyraziła Warszawa - powiedział Janusz Lewandowski o kandydaturze Donalda Tuska, który stara się o reelekcję na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
Audio
  • Janusz Lewandowski o wyborze przewodniczącego Rady Europejskiej (IAR)
Janusz Lewandowski
Janusz LewandowskiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Przed zaplanowanym na 9 marca szczytem i spodziewanym wyborem szefa Rady Europejskiej na nową kadencję premier Beata Szydło wystosowała list do premierów państw Unii Europejskiej. Skrytykowała w nim obecnego przewodniczącego Rady Donalda Tuska i przedstawiła argumenty na rzecz kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego zgłoszonej przez rząd.

niedoz.jpg
Prezes PiS: kandydatura Donalda Tuska na szefa RE jest nie do zaakceptowania

Premier Szydło w liście do unijnych przywódców napisała m.in., że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wielokrotnie przekroczył europejski mandat, używając swojego autorytetu w ostrych sporach krajowych. "Tak się stało m.in. w czasie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi" - podkreśliła

- Ten list to donos, nie zadziała - powiedział w audycji "W samo południe" europoseł PO Janusz Lewandowski. Jak stwierdził, Rada Europejska rozumie, jak rozwija się sytuacja w Polsce i dodał, że Polska łamie podstawowe standardy własnej konstytucji i traktatów unijnych. 

Forsowanie przez polski rząd kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego gość Jedynki nazwał intrygą. Ocenił, że jest to przenoszenie na arenę  europejską mściwości Jarosława Kaczyńskiego, który z Donaldem Tuskiem przegrał wiele wyborów. - Ta intryga jest niezwykle czytelna dla całej Europy. To jest ośmieszanie całej Polski przez rządzących, ale koszty są narodowe - ostrzegł.

Lewandowski przekonywał, że Tusk jest jedynym kandydatem, a jego nominacja opiera się na autorytecie - wypracowanym również w Grupie Wyszehradzkiej. Jego zdaniem, Tusk będzie dbał, żebyśmy w Europie dwóch prędkości nie znaleźli się na peryferiach.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadziła: Wojciech Dąbrowski

Goście: Janusz Lewandowski (europoseł PO)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 12.09

fc/pg

Czytaj także

Premier napisała list do szefów rządów w UE ws. szefa Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:00
Beata Szydło napisała list do unijnych szefów rządów, w którym tłumaczy działania polskiej dyplomacji dotyczące zgłoszenia na szefa Rady Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego i braku poparcia dla Donalda Tuska.
rozwiń zwiń