"Azyl" - prawdziwa historia małżeństwa Żabińskich

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:00
Hollywoodzki film pt. "Azyl" w reżyserii Niki Caro opowiada historię małżeństwa Żabińskich, którzy podczas II wojny światowej ukrywali na terenie warszawskiego zoo kilkuset Żydów.
Audio
  • Rozmowa Joanny Slawińskieju z Jessicą Chastain i Johanem Heldenbergh`em (W samo południe/Jedynka)
Odtwórczyni roli Antoniny Żabińskiej - Jessica Chastain podczas przedpremierowego pokazu filmu Azyl w warszawskiej Kinotece, 7 marca br.
Odtwórczyni roli Antoniny Żabińskiej - Jessica Chastain podczas przedpremierowego pokazu filmu "Azyl" w warszawskiej Kinotece, 7 marca br.Foto: PAP/Stach Leszczyński

Na dużych ekranach zobaczymy "Azyl" 24 marca. W roli Antoniny Żabińskiej występuje hollywodzka aktorka Jessica Chastain (gwiazda m.in. filmu "Wróg numer 1"), a jako Jan - Johan Heldenbergh. Antonina i Jan Żabińscy ukrywając uciekinierów z getta ryzykowali życie własne i dwójki małych dzieci. Uratowali około 300 istnień ludzkich. Po wojnie małżonkowie zostali wyróżnieni przez Instytut Yad Vaschem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Chastain, Heldenbergh, reżyserka Niki Caro, a także niemiecki aktor Daniel Bruhl, który występuje w roli nazisty i dyrektora berlińskiego zoo, pojawili się w Warszawie z okazji specjalnego uroczystego pokazu filmu. Podczas spotkania z dziennikarzami twórcy podkreślali heroizm państwa Żabińskich. Jessica Chastain powiedziała: "Sposobem Antoniny na przeciwstawienie się temu światu macho, agresji, było tworzenie piękna, ciepła, kobiecości. Jestem zaszczycona, że mogłam ją zagrać. Bardzo żałuję, że nie mogłam poznać Antoniny, ale poczułam silną więź z jej córką, Teresą. Mam nadzieję, że oddaliśmy hołd tej niezwykłej rodzinie. Oni byli dla mnie tak niezwykle inspirujący" - wyznała Jessica Chastain.

A Johan Heldenbergh, odtwórca Jana Żabińskiego, zastanawiał się. czy miałby odwagę ukrywać Żydów z narażeniem własnego życia: "Kiedy byliśmy z zoo, w piwnicy, to pytanie powracało. Jednak nie wiem, co bym zrobił. Pewnie bym pomógł, bo zawsze stoję na barykadach, ale jestem pełen podziwu dla nich i dla tego co oni robili". Dodał: "Większość historii z czasów II wojny światowej dotyczących Polski to ponure, ciemne, tragiczne opowieści. Nie oddawały tego, jacy byli Polacy. A przecież w ratowaniu Żydów Janowi i Antoninie Żabińskim pomagał ruch oporu, pomagali warszawiacy. Więc to jest obraz Polaków. To jest inny obraz niż w »Malowanym ptaku« Jerzego Kosińskiego. Nasz film to nie jest opowieść o Auschwitz czy Treblince. To jest opowieść o nadziei, która płynęła z Polski podczas II wojny światowej" - mówił aktor.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadzi: Wincenty Pipka

Przygotowała: Joanna Sławińska

Goście: Jessica Chastain i  Johan Heldenbergh (aktorzy)

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 12.31

js/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Syn Szawła" brutalnie i szczerze o Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 23:46
- Jeżeli jakikolwiek kraj rozumie okrucieństwo nazistów, to jest nim Polska. Chcieliśmy z Laszlo Nemesem, by "Syn Szawła" był brutalnie szczery i opowiadał o Holokauście bez otuchy - mówi aktor Geza Röhrig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawiedliwy". Jedna decyzja mogła kosztować życie wielu

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 22:19
- Ta historia oparta jest na doświadczeniach mojej rodziny, wszyscy bohaterowie są odzwierciedleniem prawdziwych postaci. Także Pajtek, który nie ratował bezpośrednio życia żydowskiego dziecka, ale był sprawiedliwy najbardziej ze wszystkich - mówi scenarzysta i reżyser Michał Szczerbic.
rozwiń zwiń