Wybory prezydenckie we Francji. "Gra toczy się o największą stawkę"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:31
- Gra toczy się o największą stawkę. Polityka we Francji do najczystszych nie należała, nie należy i nie będzie należała. W związku z tym haki, które się wyciąga w sposób spektakularny będą nam towarzyszyć w najbliższych tygodniach - mówił w radiowej Jedynce dr Jarosław Kuisz ("Kultura Liberalna"). 
Audio
  • Kto będzie nowym prezydentem Francji? (Jedynka/W samo południe)
Marine Le Pen prowadzi w sondażach, jednak ma niewielkie szanse na zwycięstwo w wyborach
Marine Le Pen prowadzi w sondażach, jednak ma niewielkie szanse na zwycięstwo w wyborachFoto: PAP/EPA/ARNOLD JEROCKI

We Francji zbliżają się wybory prezydenckie. W kraju wciąż niespokojnie, trwa stan wyjątkowy. Nie ustają również próby zamachów. W sobotę na lotnisku Orly pod Paryżem doszło do groźnego incydentu - napastnik zabrał karabin jednej z osób z korpusu ochrony lotniska i schował się w sklepie. Został po chwili zastrzelony. 

Wcześniej doszło do wybuchu koperty w paryskiej siedzibie Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tego samego dnia miała miejsce strzelanina w liceum w Grasse. 

- Są to wydarzenia rozproszone i prawdopodobnie nie mające związku ze sobą. Natomiast przyczyniają się do tego, że politycy muszą brać pod uwagę oczekiwania wyborców, a zatem muszą się ustosunkować do kwestii bezpieczeństwa w pierwszej kolejności. Od razu pojawia się pytanie kto jest legitymizowany, żeby być wiarygodną osobą w oczach wyborców, aby mówić o kwestiach bezpieczeństwa. Marine Le Pen nie bez powodu wybiera się do Afryki, w Czadzie ma się pokazać z francuskimi żołnierzami. Każdy próbuje pokazać jak by się sprawdził w chwili kryzysu - podkreślił Jarosław Kuisz. 

Do startu w wyborach prezydenckich potrzeba 500 podpisów osób pełniących wybieralne funkcje publiczne. Marine Le Pen zebrała ich nieco ponad 600. Wynik ten wygląda blado przy trzech tysiącach Francoisa Fillona. - Front Narodowy to cały czas jest partia nie tylko antysystemowa, ale partia, za którą ciągną się różnego rodzaju kryzysy, a to finansowe, a to wizerunkowe. W tym tygodniu ujawniono kolejny incydent antysemicki w szeregach partii Le Pen. Ona sama próbuje mocno oczyścić swoje ugrupowanie, niemniej jednak co jakiś czas się okazuje, że przyciąga tego typu ludzi - stwierdził publicysta "Kultury Liberalnej".  

Marine Le Pen zmaga się z oskarżeniami o fikcyjne zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Jednak większą aferą w oczach Francuzów było zatrudnianie we francuskim parlamencie przez Francosia Fillona jego żony. - Fillon jest najpoważniej dotknięty skandalem, ponieważ można go było zobaczyć w telewizji, w programie, w którym ujawniono fikcyjne zatrudnienie żony. Ona sama przyznała się, że nie pracowała. A Fillon musi wykazać, że ona pracowała. Mówimy o kwotach, które dochodzą do miliona euro - mówił Kuisz. - Gra toczy się o największą stawkę. Polityka we Francji do najczystszych nie należała, nie należy i nie będzie należała. W związku z tym haki, które się wyciąga w sposób spektakularny będą nam towarzyszyć w najbliższych tygodniach - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której goście mówili również o reformach na Ukrainie oraz o największej aferze korupcyjnej w historii Ameryki Południowej. 

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Magdalena Skajewska

Goście: Dr Jarosław Kuisz (Kultura Liberalna, Uniwersytet Warszawski), Anders Aslund (ekonomista), Bartłomiej Rabij (Radio Brazylia)

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 12.25

dcz/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: nowy sondaż wskazuje na wygraną Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 21:55
Sondaż IFOP wskazuje, że w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji wygra Emmanuel Macron, na którego zamierza zagłosować 61,5 procenta wyborców. Jego przeciwniczkę, skrajnie prawicową kandydatkę Marine Le Pen zamierza poprzeć 38,5 procenta głosujących. Le Pen jest europosłanką, ma immunitet i odmawia stawienia się na przesłuchanie w śledztwie w jej sprawie. Będzie sądowne śledztwo w sprawie żony innego kandydata, Francois Fillona.
rozwiń zwiń