Prezes BCC: jeśli Polska nie wejdzie do strefy euro, będzie po nas

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:40
- Jeśli Polska pozostanie poza strefą euro, stanie się krajem peryferyjnym – mówił prezes Business Center Club Marek Goliszewski. Według niego powodzenie planu rozwoju pozwala na wejście do eurostrefy w ciągu 5-6 lat.
Audio
  • Prezes Business Center Club Marek Goliszewski o strefie euro i Konstytucji Biznesu (Jedynka/W samo południe)
Marek Goliszewski
Marek GoliszewskiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

- Jeśli wicepremier wierzy w swój Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, to powinniśmy nabrać siły, gospodarka powinna się wzmocnić w ciągu pięciu-sześciu lat. Uważam, że wtedy będzie można wejść do strefy euro – przekonywał Marek Goliszewski.

- Jeśli nie wejdziemy do strefy euro zaprzepaścimy rozwój naszej gospodarki i podniesienie życia Polaków na taki poziom, jak w ciągu ostatnich 25 lat. Pamiętajmy, bo możemy się pomylić. Nie ma między państwami przyjaźni, są interesy. Jeśli do tej strefy nie wejdziemy – będzie po nas – ostrzegał gość Jedynki.

Prezes Business Center Club przewiduje, że wszystkie kraje może poza Londynem wejdą eurostrefy, a my jako jedyny kraj poza nią będziemy w grupie trzeciej czy czwartej prędkości. – Obecnie już jesteśmy w zespole drugiej prędkości, ponieważ mamy już 19 krajów strefy euro, bardzo bogatych i deficyt budżetowy tej strefy nigdy nie był niższy niż w Polsce – mówił. I jeśli tam nie będziemy, nie będzie szans na doścignięcie poziomu życia np. Niemców – podkreślił Goliszewski.

Powstaje konstytucja dla biznesu

Gość audycji mówił również, że BCC jest zobligowane do wyrażenia opinii na temat Konstytucji dla Biznesu jako członek Rady Dialogu Społecznego. W połowie lutego rozpoczęły się konsultacje w tej sprawie.

Marek Goliszewski zaznaczył, że w konstytucji zapisane są zasady, które budują zaufanie przedsiębiorcy do państwa, by inwestował, dając miejsca pracy i wpłacając podatki. - To zasada domniemania niewinności przedsiębiorcy, interpretowania wątpliwości na jego korzyść, zasada, że co nie jest prawem zabronione jest dozwolone, zmniejszenie liczby kontroli, kontrole uprzedzane i inne - wymieniał.

Obecnie działalność firm opiera się na dokumencie z 2004 roku – ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Była ona poprawiana 80 razy.

Jak mówił gość Jedynki, trzeba pamiętać o tym, że mamy zasady z jednej strony, a praktyka to czasem inna rzeczywistość. – Będziemy apelować, by te zasady konstytucyjne były zapisami nadrzędnymi nad różnymi zapisami w ustawach niższego rzędu – zaznaczył Goliszewski.

Według szefa BCC ważny jest m.in. szybszy zwrot VAT, bo trzeba mieć pieniądze na inwestycje. Kontrole powinny być zapowiedziane, by przedsiębiorca mógł przygotować zespół, zebrać dokumenty.

Marek Goliszewski mówił, że rozwijałby Radę Dialogu Społecznego, a nie powoływał nowe ciało, takie jak planowana komisja wspólna rządu i przedsiębiorców. Dodał, że potrzebna jest w Polsce rozmowa wszystkich partnerów, potrzebny jest dialog nie tylko przedsiębiorców.

Natomiast rzecznik przedsiębiorców nie może podlegać ministrowi, ale Sejmowi, przy czym sam proponowałby rozwinięcie odpowiedniej komórki przy Rzeczniku Praw Obywatelskich – działu ekonomiczno-finansowego.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marek Goliszewski (prezes Business Center Club)

Data emisji: 20.03.2017

Godzina emisji: 12.22

agkm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Europejska zaniepokojona wzrostem deficytu w Polsce, wicepremier uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 19:46
Mateusz Morawiecki zapewniał w Brukseli, że Polska będzie utrzymywała dyscyplinę budżetową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morawiecki: przyjęcie euro przez Polskę można rozważyć za 10-20 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 14:03
Przyjęcie unijnej waluty można rozważyć za 10-20 lat, gdy Polska będzie bardziej podobna do krajów strefy euro pod względem wielu parametrów makro- i mikroekonomicznych - mówił w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak porozumienia grupy G20 w sprawie wolnego handlu i zmian w klimacie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 17:02
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych grupy G20, którzy spotkali się w niemieckim Baden Baden, nie osiągnęli porozumienia w sprawie umieszczenia w komunikacie końcowym poparcia dla rozwoju wolnego handlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki o kompromisie ws. wolnego handlu na G20

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 23:57
Na G20 doszło do kompromisu w sprawie wolnego handlu, komunikat po posiedzeniu uwzględnia zarówno interesy krajów, które na nim zyskują, jak i tych, które mają deficyt handlowy – powiedział w sobotę dziennikarzom podczas powrotu ze spotkaniu G20 w Baden-Baden wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń