Wiceszef MON: Eurokorpus nie wyróżnia się niczym szczególnym

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 12:12
Polska nie zwiększy swojego udziału w Eurokorpusie (EC) – zdecydowało Ministerstwo Obrony Narodowej. - Nasz kraj pozostaje w tej formacji, ale tylko jako państwo stowarzyszone – wyjaśnia w radiowej Jedynce wiceminister Tomasz Szatkowski.
Audio
  • Co z udziałem Polski w Eurokorpusie? (Jedynka/W samo południe)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: st.chor. szt. Adam Roik/MON

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd, Polska na początku br. miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów.

EC został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to - oprócz krajów założycielskich - także Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.

Tomasz Szatkowski Czy mamy oficerów, sprzęt, pieniądze, zasoby żeby być wszędzie tylko po to, żeby być?

- Eurokorpus to tylko jedno z wielu wielonarodowych dowództw korpusów w Europie – mówi wiceszef MON Tomasz Szatkowski i dodaje, że formacja "ma symboliczne zabarwienie, bo w nazwie występuje przedrostek +euro+, ale poza tym, niczym szczególnym nie wyróżnia się od strony wojskowej". Według gościa Jedynki, EC stracił na znaczeniu, bo państwa ramowe stwierdziły, że po 2020 roku mandat Eurokorpusu zostanie zawężony do mniej ambitnych zadań.

- Czy mamy oficerów, sprzęt, pieniądze, zasoby żeby być wszędzie tylko po to, żeby być? – pyta Szatkowski i od razu wyjaśnia, że decyzja Warszawy o utrzymaniu statusu kraju stowarzyszonego zapadła po tym, jak stało się jasne, że Eurokorpus "zmniejsza poziom ukompletowania dowództwa" i spada użyteczność tej jednostki dla Polski.

Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie.

A w audycji rozmawiano także o strategicznym przeglądzie obronnym i zakupach sprzętu dla armii, w tym przejęciu przez MON firmy telekomunikacyjnej Exatel.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: Tomasz Szatkowski (wiceszef MON)

Data emisji: 30.03.2017

Godzina emisji: 12.17

zi/pg

Zobacz więcej na temat: POLSKA Wincenty Pipka MON