Rozmowy o Brexicie. "Ważne jest trzymanie frontu solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 12:52
Główny negocjator UE ws. Brexitu odwiedza europejskie stolice, by ustalić priorytety poszczególnych krajów. W czwartek jest w Warszawie. - Dla nas najważniejszy jest los prawie miliona Polaków, którzy przebywają i pracują w Wielkiej Brytanii – mówi w audycji "W samo południe" eurodeputowany Janusz Lewandowski.
Audio
  • Wielka Brytania przed rozwodem z UE (Jedynka/W samo południe)
Janusz Lewandowski
Janusz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Michel Barnier podczas rozmów z Londynem będzie ograniczony wytycznymi z państw członkowskich. Ogólny ich zarys przyjmą europejscy przywódcy na specjalnym szczycie, który odbędzie się za 9 dni w Brukseli. Później Komisja Europejska przygotuje szczegółowy dokument, który unijni ministrowie zaakceptują pod koniec przyszłego miesiąca.


czytaj więcej
Brexit free 1200 Pixabay.jpg
WIelka Brytania wychodzi z UE

- Barnier doskonale zdaje sobie sprawę, co jest głównym priorytetem Polski – zauważa Janusz Lewandowski. Jego zdaniem, dobrze, że pyta poszczególne stolice wprost, bo "musi mieć wrażliwość dwudziestu siedmiu krajów, natomiast później, wszystko i tak się ustali w negocjacjach".

Lewandowski podkreśla, że najważniejsze, by negocjacje z Londynem były prowadzone "w imieniu siły zbiorowej wszystkich krajów Wspólnoty, bo tylko wtedy jesteśmy silniejsi, niż negocjując w pojedynkę".

Polityk zauważa, że Brytyjczycy starają się wciągnąć w rozmowy pojedyncze kraje i przypomina wizytę w Londynie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem gościa Jedynki, "Polska w ten sposób trochę łamała front i solidarność całej Europy".

Lewandowski podkreśla, że negocjacje ws. Brexitu, to będzie pierwsza tego typu rozgrywka w powojennej Europie i dlatego bardzo ważne jest trzymanie "frontu solidarności, co da korzyści także Polakom na Wyspach".

A w audycji rozmawiano także o strategii politycznej premier Wielkiej Brytanii, która ogłosiła przedterminowe wybory oraz o priorytetach Londynu w negocjacjach z UE.   

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Janusz Lewandowski (eurodeputowany z ramienia PO)

Data emisji: 20.04.2017

Godzina emisji: 12.12

zi/ab

Czytaj także

Brytyjski ambasador: kwestię praw obywateli UE chcemy uzgodnić na początku negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 15:14
- Rząd Wielkiej Brytanii chce, by kwestia praw obywateli UE mieszkających na Wyspach, jak również obywateli brytyjskimi żyjących na kontynencie była rozstrzygnięta w pierwszej fazie negocjacji ws. Brexitu - mówił w czwartek w Warszawie ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.
rozwiń zwiń