X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mecenas Lech Obara: jest przestroga dla komorników

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 13:31
Wyrokiem olsztyńskiego sądu za przekroczenie uprawnień komornik został skazany na dwa lata więzienia. Chodzi o licytację majątku przedsiębiorcy z Nidzicy, właściciela warsztatu oponiarskiego. Mecenas Lecha Obara, pełnomocnik bizensmena, mówi, że nikt nie zwracał uwagi na jego krzywdę i nieprawidłowości.
Audio
  • Mec. Lech Obara o procesie ws. nadużyć komornika (W samo południe/Jedynka)
Lech Obara
Lech ObaraFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Mecenas Lech Obara mówił w Jedynce, że biznesmenowi zabrano wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, następnie wyceniano od zera po niewielkie kwoty. Na przykład coś, co miało wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych – dostawało wartość 30 zł. Złamano też przepisy o publicznym charakterze licytacji. – Zostało to rozgrabione, rozdane przyjaciołom, znajomym, te sprzedawały te przedmioty dalej – tłumaczył.

Majątek, który dłużnik szacował na 3,5 mln (choć, jak zastrzegł adwokat, inne szacunki mówią o 1 mln zł) wyceniono na 109 tysięcy złotych. A bank, jako wierzyciel, otrzymał 30 tysięcy złotych – opowiadał adwokat. Jak zaznaczył mecenas, bank traktuje jako współsprawcę tego rodzaju szkód.

Wydarzenia te miały miejsca 6 lat temu. W tej sprawie zawiodły prokuratura, policja, nie dostrzegły, że miały miejsce de facto najazdy, były to grabież - opowiadał Lech Obara. Dodał, że prokuratura nie dostrzegła, że nie ma licytacji, że opona kosztuje 30 gr. A sąd, gdy dłużnik składał skargi – odrzucał je bez uzasadnienia, bo tak pozwalają procedury.

Jak mówił gość Jedynki, w sądach brak jest wrażliwości, empatii, wobec osób, wobec których czyni się czynności egzekucyjne komornicze. Taka osoba jest sama, bez pomocy prawnika, czasem w depresji – zaznaczył. Dodał, że zażalenia przeważnie kończą się odmową wszczęcia postępowania albo umorzeniem.

Komornik ma zapłacić 25 tysięcy zł grzywny, naprawić szkody do wysokości 200 tys zł. Jednak straty wyliczone przez prawnika to milion zł. Adwokat powiedział, że to minimalna kwota, a pieniądze będzie chciał uzyskać od Skarbu Państwa, ale i od banku, który wnioskował o rezygnację z licytacji m.in. bronił zaniżonych cen.

Adwokat zaznaczył, że większość komorników jest uczciwych. Jednak wyrok więzienia to przestroga przed tym, by ulec pokusie bezkarności.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: mec. Lech Obara

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 12.17

agkm

Zobacz więcej na temat: POLSKA prawo Lech Obara
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez rząd są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:00
Sędziowie, adwokaci, radcy prawni spotkają się w maju w Katowicach na specjalnym kongresie. Liczą na spotkanie i rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.
rozwiń zwiń