Mecenas Lech Obara: jest przestroga dla komorników

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 13:31
Wyrokiem olsztyńskiego sądu za przekroczenie uprawnień komornik został skazany na dwa lata więzienia. Chodzi o licytację majątku przedsiębiorcy z Nidzicy, właściciela warsztatu oponiarskiego. Mecenas Lecha Obara, pełnomocnik bizensmena, mówi, że nikt nie zwracał uwagi na jego krzywdę i nieprawidłowości.
Audio
  • Mec. Lech Obara o procesie ws. nadużyć komornika (W samo południe/Jedynka)
Lech Obara
Lech ObaraFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Mecenas Lech Obara mówił w Jedynce, że biznesmenowi zabrano wszystko, co miało jakąkolwiek wartość, następnie wyceniano od zera po niewielkie kwoty. Na przykład coś, co miało wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych – dostawało wartość 30 zł. Złamano też przepisy o publicznym charakterze licytacji. – Zostało to rozgrabione, rozdane przyjaciołom, znajomym, te sprzedawały te przedmioty dalej – tłumaczył.

Majątek, który dłużnik szacował na 3,5 mln (choć, jak zastrzegł adwokat, inne szacunki mówią o 1 mln zł) wyceniono na 109 tysięcy złotych. A bank, jako wierzyciel, otrzymał 30 tysięcy złotych – opowiadał adwokat. Jak zaznaczył mecenas, bank traktuje jako współsprawcę tego rodzaju szkód.

Wydarzenia te miały miejsca 6 lat temu. W tej sprawie zawiodły prokuratura, policja, nie dostrzegły, że miały miejsce de facto najazdy, były to grabież - opowiadał Lech Obara. Dodał, że prokuratura nie dostrzegła, że nie ma licytacji, że opona kosztuje 30 gr. A sąd, gdy dłużnik składał skargi – odrzucał je bez uzasadnienia, bo tak pozwalają procedury.

Jak mówił gość Jedynki, w sądach brak jest wrażliwości, empatii, wobec osób, wobec których czyni się czynności egzekucyjne komornicze. Taka osoba jest sama, bez pomocy prawnika, czasem w depresji – zaznaczył. Dodał, że zażalenia przeważnie kończą się odmową wszczęcia postępowania albo umorzeniem.

Komornik ma zapłacić 25 tysięcy zł grzywny, naprawić szkody do wysokości 200 tys zł. Jednak straty wyliczone przez prawnika to milion zł. Adwokat powiedział, że to minimalna kwota, a pieniądze będzie chciał uzyskać od Skarbu Państwa, ale i od banku, który wnioskował o rezygnację z licytacji m.in. bronił zaniżonych cen.

Adwokat zaznaczył, że większość komorników jest uczciwych. Jednak wyrok więzienia to przestroga przed tym, by ulec pokusie bezkarności.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: mec. Lech Obara

Data emisji: 26.04.2017

Godzina emisji: 12.17

agkm

Zobacz więcej na temat: POLSKA prawo Lech Obara
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zmiany w sądownictwie proponowane przez rząd są słuszne?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:00
Sędziowie, adwokaci, radcy prawni spotkają się w maju w Katowicach na specjalnym kongresie. Liczą na spotkanie i rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro.
rozwiń zwiń