Czy podwyżki zatrzymają lekarzy w kraju?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 13:05
- Smutne, że ochrona zdrowia od wielu lat spychana jest na dalszy tor - mówi w audycji "W samo południe" Joanna Matecka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. 
Audio
  • Joanna Matecka o sytuacji lekarzy w Polsce (W samo południe/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/DarkoStojanovic

Lekarz specjalista powinien zarabiać nie mniej niż trzy średnie krajowe, a pielęgniarka dwie - to propozycja wynagrodzeń przedstawiona przez Porozumienie Zawodów Medycznych, które skupia 14 największych związków zawodowych w służbie zdrowia. Porozumienie przygotowało obywatelski projekt ustawy o warunkach zatrudnienia, pod którym zebrano prawie 240 tysięcy podpisów. Przewidziane w nim stawki znacznie przewyższają propozycję ministerstwa zdrowia.

Gość Jedynki mówi, że o zaproponowane stawki postulował sam minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, kiedy był jeszcze prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a następnie - jak zaznacza Joanna Metecka - wycofał się z tych postulatów. - Stawki te dotyczą nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów i techników radiologii - dodaje.

- Natomiast projekt ministerialny utrwala biedę, która panuje w służbie zdrowia, ponieważ każdy, kto się w niego wczyta, zobaczy, że stawki rosną w bardzo niewielki sposób w bardzo długim okresie czasu - zaznacza rozmówczyni Anny Grabowskiej. - Lekarze muszą dorabiać w prywatnej ochronie zdrowia, gdyż obecne stawki nie umożliwiają godnego życia - dodaje.

Z tego samego powodu, jak zaznacza Joanna Matecka, lekarze bardzo często zmuszeni są podjąć decyzję o wyjeździe za granicę. - Jeżeli nie zapewni nam się godnych zarobków, może zdarzyć się tak, że lekarze zaczną masowo wyjeżdżać. Nie tylko Wielka Brytania, ale cała zachodnia Europa ma dla nas otwarte drzwi i proponuje na start stawki, o których w Polsce można tylko śnić - mówi gość Jedynki. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Anna Grabowska

Gość: Joanna Matecka (Porozumienie Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy)

Data emisji: 17.05.2017

Godzina emisji: 12.13

kh/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odpłatności za studia medyczne - sposobem zatrzymania młodych lekarzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:03
Zdaniem wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina studia medyczne powinny być odpłatne. Studenci otrzymywaliby stypendia, które później musieliby odpracować w kraju. Wszystko to dlatego, że obecnie wielu absolwentów, wyjeżdża z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków pracy. O zagadnieniu odpłatności za studia medyczne mówili w Polskim Radiu 24 Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego, Krzysztof Hałabuz i Krzysztof Ostaszewski z Porozumienia Rezydentów.
rozwiń zwiń