Robert Jagodziński: niepełnosprawność dodatkowo indywidualizuje człowieka

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 13:53
Ustawa "Za życiem" przewiduje odpowiedź nie tylko na potrzeby samych osób niepełnosprawnych, ale też ich opiekunów - powiedział w audycji "W samo południe" Robert Jagodziński z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji o programie "Za życiem".
Audio
  • Robert Jagodziński o konsultacjach społecznych programu "Za życiem" (W samo południe/Jedynka)
Robert Jagodziński
Robert JagodzińskiFoto: W.Kusiński/PR

Rozpoczęły się konsultacje społeczne programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem". Będą trwały do marca przyszłego roku, a prowadzi je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Caritas Polska. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jednym z założeń programu jest pomoc w integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

- Jako osoba, która sama funkcjonuje z niepełnosprawnością i jest instruktorem aktywnej rehabilitacji, jestem bardzo zadowolony z kilku powodów - powiedział Robert Jagodziński po pierwszym spotkaniu w ramach konsultacji społecznych. - Okazało się, że te narzędzia, formy wsparcia zapisane w ustawie, bardzo dobrze się wpisują w potrzeby osób niepełnosprawnych - ocenił. Jagodziński pochwalił też wysoką frekwencję - na spotkaniu - jak poinformował - pojawiło się 400 osób. - Była to okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk - dodał. 

Gość Jedynki podkreślił, że "największym wyzwaniem jest dostrzeżenie w ustawie, w tych wszystkich formach wsparcia, potrzeb indywidualnych osób". - Tak, jak my wszyscy jesteśmy bardzo indywidualni, to sama niepełnosprawność dodatkowo indywidualizuje człowieka, jeśli chodzi o jego potrzeby i możliwości funkcjonalne - wyjaśnił Jagodziński. 

Jakie dokładnie formy wsparcia przewiduje ustawa? Na czym polega opieka wytchnieniowa? Jaka jest rola asystenta rodziny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Robert Jagodziński (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 12.11

fc/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruszyły konsultacje społeczne programu "Za życiem". Elżbieta Rafalska: osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi obywatelami naszego państwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 13:45
- Zależy nam na tym, aby w ramach programu "Za życiem" wypracować najlepsze rozwiązania, dlatego prowadzimy szerokie konsultacje - mówi Elżbieta Rafalska. Będą trwały do marca przyszłego roku, a przeprowadzi je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Caritas Polska.
rozwiń zwiń