X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy studenci zza granicy poznają pełną historię Polski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:30
W Warszawie i Krakowie trwa cykl konferencji: "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich". O inicjatywie w radiowej Jedynce rozmawiali jej twórca, prof. Andrzej Kamiński i główny wydawca Oxford University Press, Susan Ferber. 
Audio
  • Susan Ferber (Oxford University Press) i Andrzej S. Kamiński (Georgetown University) o zmianach w anglojęzycznych podręcznikach historii (W samo południe/Jedynka)
Andrzej S. Kamiński, Georgetown University
Andrzej S. Kamiński, Georgetown UniversityFoto: PR/Wojciech Kusiński

Celem długoterminowego projektu, zainicjowanego przez prof. Andrzeja Kamińskiego, założyciela Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, jest wprowadzenie istotnych zmian do anglojęzycznych podręczników historii poświęconych kulturze europejskiej i historii świata. Omawiane podręczniki najczęściej pomijają albo wypaczają obraz polskiej historii, kultury i współczesności naszego kraju.

Jak zauważył prof. Andrzej Kamiński goszcząc w audycji "W samo południe", historia Polski na najlepszych zagranicznych uczelniach pojawia się zazwyczaj w kontekście badania tematu Holokaustu. - Na każdym uniwersytecie są wykłady na temat Holokaustu, a liczba miejsc, gdzie wykłada się historię Europy Wschodniej nie jest duża - tłumaczył prof. Kamiński. - Jak jest ta Polska przedstawiana, to jest dość różne, jednak tematem, w którym Polski nie można ominąć, jest właśnie kwestia Holokaustu - tłumaczył.

Naukowiec uniwersytetu Georgetown przyznał, że w Polsce Holokaust i związane z nim kwestie nie do końca są rozwiązane. - My w Polsce nie do końca rozumiemy wagę tych zagadnień Holokaustu i II wojny światowej - mówi. W jego ocenie niezwykle często w publikacjach naukowych dochodzi do dezinformacji, wynikających nie - jak przyznał - z niedoinformowania autorów, ale z nie dotarcia do niedostępnych źródeł.

susan ferber 280x280.jpg

Tymczasem Susan Ferber, główna wydawczyni Oxford University Press - wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu podręczników i publikacji historycznych - przyznała, że podręczniki zazwyczaj tworzone są w ujęciu globalnym, obejmującym szeroki aspekt danego zagadnienia czy wydarzenia historycznego. Dlatego też, jak dodała, w tych publikacjach niektóre z faktów historycznych mogą być pomijane.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Susan Ferber (główny wydawca Oxford University Press), prof. Andrzej Kamiński (Georgetown University)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 12.11

dad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Przed wojną Warszawa była największym po Nowym Jorku światowym centrum żydowskiej diaspory. W polskiej stolicy mieszkało 360 tysięcy Żydów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepliński i Karski - chcieli uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:00
Bohaterami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" byli płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski - ludzie, których życie było misją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezkompromisowa walka o prawdę. Pamiętajmy o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:42
- Jan Karski dokonał bardzo bohaterskiego czynu, natomiast wiedza o tym, nawet w Polsce, jest niewielka - mówi Członek Zarządu Towarzystwa Jana Karskiego Marek Wieczerzak.
rozwiń zwiń