Kiedy studenci zza granicy poznają pełną historię Polski?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 13:30
W Warszawie i Krakowie trwa cykl konferencji: "Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich". O inicjatywie w radiowej Jedynce rozmawiali jej twórca, prof. Andrzej Kamiński i główny wydawca Oxford University Press, Susan Ferber. 
Audio
  • Susan Ferber (Oxford University Press) i Andrzej S. Kamiński (Georgetown University) o zmianach w anglojęzycznych podręcznikach historii (W samo południe/Jedynka)
Andrzej S. Kamiński, Georgetown University
Andrzej S. Kamiński, Georgetown UniversityFoto: PR/Wojciech Kusiński

Celem długoterminowego projektu, zainicjowanego przez prof. Andrzeja Kamińskiego, założyciela Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej, jest wprowadzenie istotnych zmian do anglojęzycznych podręczników historii poświęconych kulturze europejskiej i historii świata. Omawiane podręczniki najczęściej pomijają albo wypaczają obraz polskiej historii, kultury i współczesności naszego kraju.

Jak zauważył prof. Andrzej Kamiński goszcząc w audycji "W samo południe", historia Polski na najlepszych zagranicznych uczelniach pojawia się zazwyczaj w kontekście badania tematu Holokaustu. - Na każdym uniwersytecie są wykłady na temat Holokaustu, a liczba miejsc, gdzie wykłada się historię Europy Wschodniej nie jest duża - tłumaczył prof. Kamiński. - Jak jest ta Polska przedstawiana, to jest dość różne, jednak tematem, w którym Polski nie można ominąć, jest właśnie kwestia Holokaustu - tłumaczył.

Naukowiec uniwersytetu Georgetown przyznał, że w Polsce Holokaust i związane z nim kwestie nie do końca są rozwiązane. - My w Polsce nie do końca rozumiemy wagę tych zagadnień Holokaustu i II wojny światowej - mówi. W jego ocenie niezwykle często w publikacjach naukowych dochodzi do dezinformacji, wynikających nie - jak przyznał - z niedoinformowania autorów, ale z nie dotarcia do niedostępnych źródeł.

susan ferber 280x280.jpg

Tymczasem Susan Ferber, główna wydawczyni Oxford University Press - wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu podręczników i publikacji historycznych - przyznała, że podręczniki zazwyczaj tworzone są w ujęciu globalnym, obejmującym szeroki aspekt danego zagadnienia czy wydarzenia historycznego. Dlatego też, jak dodała, w tych publikacjach niektóre z faktów historycznych mogą być pomijane.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Susan Ferber (główny wydawca Oxford University Press), prof. Andrzej Kamiński (Georgetown University)

Data emisji: 12.06.2017

Godzina emisji: 12.11

dad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Przed wojną Warszawa była największym po Nowym Jorku światowym centrum żydowskiej diaspory. W polskiej stolicy mieszkało 360 tysięcy Żydów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciepliński i Karski - chcieli uratować świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2017 16:00
Bohaterami kolejnej audycji z cyklu "Historia żywa" byli płk Łukasz Ciepliński i Jan Karski - ludzie, których życie było misją. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezkompromisowa walka o prawdę. Pamiętajmy o Janie Karskim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:42
- Jan Karski dokonał bardzo bohaterskiego czynu, natomiast wiedza o tym, nawet w Polsce, jest niewielka - mówi Członek Zarządu Towarzystwa Jana Karskiego Marek Wieczerzak.
rozwiń zwiń