X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Madejczyk o H.Kohlu: wielki wizjoner, mąż stanu, europejski integrator

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 13:24
W wieku 87 lat zmarł Helmut Kohl - były kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk nie ma wątpliwości: odszedł wielki mąż stanu, wielki modernizator niemieckiej i europejskiej polityki.
Audio
  • Profesor Piotr Madejczyk o zmarłym Helmucie Kohlu: mąż stanu, reformator europejskiej polityki (W samo południe/Jedynka)
Niemiecka prasa również oddała hołd zmarłemu Helmutowi Kohlowi
Niemiecka prasa również oddała hołd zmarłemu Helmutowi KohlowiFoto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Jak prof. Piotr Madejczyk z PAN, Helmut Kohl należał do wąskiego grona polityków, którzy potrafią jednoczyć wokół siebie zarówno społeczeństwo, jak i innych polityków. - Niewątpliwie okazał się jednym z nielicznych polityków, którzy potrafili bezbłędnie wyczuć nastrój chwili: co się zmienia i jakie decyzje trzeba natychmiast podjąć. Takich polityków nie ma wielu - zaznaczał Madejczyk. - Mąż stanu, to nie jest tylko grzecznościowe stwierdzenie - dodał specjalista PAN. 

W opinii prof. Madejczyka, na Helmuta Kohla nie wystarczy patrzeć tylko jak na tego, za rządów którego doszło do zjednoczenia Wschodnich i Zachodnich Niemiec. - Uważany jest za tego, który zmodernizował politykę Niemiec. Mówił o konieczności podtrzymywania więzi, które to zjednoczenie w przyszłości umożliwią - twierdził politolog. Ponadto, jak zaznaczał prof. Piotr Madejczyk, Helmut Kohl odegrał niezwykle ważną rolę w procesie integracji europejskiej, między innymi doprowadzając do różnego rodzaju sytuacji symbolicznie budujących międzynarodowe więzi. - Bardzo mocno zintensyfikowana współpraca niemiecko-francuska, ten znany gest w Verdun z prezydentem Françoisem Mitterrandem, to wizyta Ronaldem Reaganem na cmentarzu (w Bitburgu - przyp.red.) gdzie też pochowani byli esesmani - wyliczał Madejczyk.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Prof. Piotr Madejczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 12.09

dad/zi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Przeciszewski: objawienia fatimskie są dowodem zwycięstwa nad złem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 08:09
- Świętość jest drogą, którą Pan Bóg zaplanował dla każdego z nas, a wzywa nas do tej świętości, także poprzez słynne objawienia Matki Bożej Fatimskiej - mówi redaktor naczelny KAI. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Srebrna rewolucja. Jak zmienić gospodarkę dla seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:39
Dlaczego srebrna rewolucja? Coraz mniej osób będzie pracowało na emerytury. To pierwsze zagrożenie – powiedziała Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nienawiść rozpoczyna się od obojętności na los drugiego człowieka"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 10:30
- Nie wolno milczeć, jeśli ktoś jest prześladowany, lub kiedy czyjeś życie jest zagrożone - mówi w radiowej Jedynce arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
rozwiń zwiń