35. rocznica Solidarności Walczącej. "Byli w niej ludzie gotowi na śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 13:18
- Solidarność Walcząca była dużą grupą ludzi zdecydowanych na poniesienie nawet największej ofiary – powiedział w magazynie "W samo południe" Artur Adamski, opozycjonista, redaktor, drukarz, kurier podziemnej prasy i działacz tej organizacji.
Audio
  • Artur Adamski przekonuje, że w Solidarności Walczącej byli ludzie gotowi na śmierć w walce z komunistami (W samo południe/Jedynka)
Artur Adamski
Artur AdamskiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Jak podkreślał Artur Adamski, w kontekście 35. rocznicy powstania Solidarności Walczącej, w organizacji tej było wiele osób gotowych na poświęcenie swojego życia w walce z komunistycznymi władzami.

solidarnosc walczaca SW.jpg
SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA - serwis specjalny

- Na początku stanu wojennego pojawił się duży potencjał młodych ludzi, którzy rwali się do walki zbrojnej. Dochodzili do wniosku, że skoro komuniści rozjeżdżają strajki czołgami, mordują bezbronnych ludzi, to trzeba się bronić, i ludzie chwytali za broń – tłumaczył gość Jedynki. – Byli chłopcy, którzy konstruowali bomby i przygotowywali broń. Gdyby oni nie trafili do Solidarności Walczącej, która dała im inne zadania, i która mówiła im, że być może nadejdzie taki czas, że trzeba będzie walczyć z bronią w ręku, ale na razie mamy inne zadania, gdyby ich potencjał nie został zagospodarowany, to jestem przekonany, że naprawdę polałaby się krew – zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Artur Adamski (opozycjonista, redaktor, drukarz, kurier podziemnej prasy i działacz Solidarności Walczącej)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 12.17

pp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Moneta upamiętniającą 35-lecie Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 11:27
Narodowy Bank Polski wyemitował monetę upamiętniającą 35-lecie Solidarności Walczącej. Srebrna 10-złotówka jest dostępna w nakładzie do 20 tysięcy sztuk.
rozwiń zwiń