Co będzie z płatnym leczeniem w publicznych szpitalach?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 13:35
Premier Beata Szydło wstrzymała prace nad projektem ustawy o działalności leczniczej. Grzegorz Byszewski (Pracodawcy RP) mówił, że resort ma dokonać kolejnych analiz i ocenić zasadność proponowanych zmiany. Chodzi o projekt, zgodnie z którym publiczne szpitale mogłyby pobierać od pacjentów opłaty za świadczenia zdrowotne.
Audio
  • Grzegorz Byszewski o płatnym leczeniu w publicznych szpitalach (W samo południe/Jedynka)
Grzegorz Byszewski
Grzegorz ByszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Grzegorz Byszewski przypomniał, że na stronach internetowych niektórych szpitali obecnie są cenniki usług. Ekspert stwierdził, że zmiana wprowadzana przez nowy projekt ustawy z punktu widzenia pacjenta byłaby niezauważona, sądzi, że powodem cofnięcia projektu przez premier projektu jest "nagonka ze strony części mediów".

Gość radiowej Jedynki mówił, że projekt wymaga doprecyzowania. Jednak, w jego ocenie, płatne usługi w szpitalu mogą być korzystne dla wszystkich. Jak przykład podał diagnostykę obrazową – sprzęt jest drogi i musi być wymieniany co jakiś czas, co sprawia, że w niektórych placówkach nie ma np. tomografu, bo w skali roku wykonuje się tam w sumie niewiele badań. Firma prywatna mogłaby wziąć tomograf w leasing, świadczyć usługi szpitalowi i przyjmować chętnych pacjentów.

Obecnie pacjenci nie garną się do płatnych usług w publicznej służbie zdrowia. Grzegorz Byszewski mówił, że pacjenci, jeśli płacą, oczekują komfortu – łatwego zapisania się do lekarza, dobrej komunikacji, dobrej organizacji. Szpitale musiałyby podjąć pewne wysiłki, jeśli chciałyby pozyskać wielu takich pacjentów.

Ministerstwo Zdrowia w komunikacie dotyczącym swego projektu zaznaczało, że przygotowywana przez nie nowelizacja porządkuje status quo, a placówki, które są spółkami (również spółkami publicznymi) już dziś mogą udzielać świadczeń odpłatnie. "Chcemy dać taką możliwość również samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, które są jej pozbawione. W ten sposób wyrównamy szanse placówek publicznych względem spółek – jest to najważniejszy cel proponowanego rozwiązania" - argumentowało MZ.

Ministerstwo zaznaczyło, że "przekazy, które sugerują, że pacjenci zapłacą za świadczenia szpitalne (dotąd bezpłatne), są niezgodne z prawdą". "W myśl proponowanych przepisów pacjenci będą mogli korzystać z odpłatnych świadczeń zdrowotnych w publicznej placówce ochrony zdrowia, o ile ta będzie świadczyła takie usługi, a pacjent będzie chciał skorzystać z odpłatnych świadczeń. Jednak to rozwiązanie w żaden sposób nie ograniczy uprawnień pacjentów do nieodpłatnych świadczeń – będą one udzielane na dotychczasowych zasadach" - zapewniał resort.

Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Grzegorz Byszewski (ekspert Pracodawców RP)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 12.15

agkm Jedynka/PAP/pg