Czy Donald Trump idzie na "energetyczne zwarcie" z Rosją i Niemcami?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:51
Polska ma szansę na większe dostawy gazu z USA – podkreślili prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. - Sygnał z Warszawy jest bardzo konkretny i jest skierowany do Moskwy, na Kreml, a także do Petersburga, siedziby Gazpromu – mówił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl w studiu Jedynki na Global Forum w Warszawie.
Audio
  • - Nie jesteśmy skazani na amerykański gaz - mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl (W samo południe/Jedynka)
Statki, które zwykle przypływają do gazoportu w Świnoujściu dostarczają ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu
Statki, które zwykle przypływają do gazoportu w Świnoujściu dostarczają ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazuFoto: Wikimedia Commons, Polskie LNG S.A.

Podczas czwartkowej, wspólnej konferencji Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, obaj prezydenci byli pytani o kwestię dostaw skroplonego gazu. Dziennikarze dociekali m.in. w jakiej perspektywie może być zawarty stały kontrakt na dostawy błękitnego paliwa do Polski. Prezydent Polski podkreślił, że "jest zielone światło ze strony rządu Stanów Zjednoczonych, wręcz jest zachęta do tego, abyśmy ten gaz ze Stanów Zjednoczonych kupowali. I z naszej strony, z polskiej strony, polskich władz również jest zielone światło i jest zainteresowanie w tej kwestii".

- Nie jesteśmy skazani na amerykański gaz, który potencjalnie może być dobrą ofertą dla Polaków – powiedział w radiowej Jedynce Wojciech Jakubik. – Jeżeli Amerykanie będą w stanie zaoferować atrakcyjną cenę, to pewnie z tego skorzystamy – dodał Jakóbik.

Ekspert wyjaśnił, że Amerykanie są zdeterminowani by sfinalizować transakcję i dlatego nie ma obawy o to, że zaproponują nam podpisanie niekorzystnego kontraktu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym Polski i dywersyfikacji dostaw gazu.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu biznesalert.pl)

Data emisji: 06.07.2017

Godzina emisji: 12.15

pg/zi


Czytaj także

Szczyt Trójmorza: szansa na rozwój gospodarczy regionu i niezależność energetyczną

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 19:04
W Warszawie zakończyły się obrady plenarne 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej, w których wzięło udział 11 prezydentów, wśród nich prezydent Donald Trump. Prezydent Andrzej Duda mówił na konferencji prasowej, że głównym celem inicjatywy Trójmorza jest rozwój infrastruktury i budowanie bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a w efekcie także i w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent USA: inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 13:30
- Stany Zjednoczone wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza - mówił prezydent USA Donald Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w Warszawie.
rozwiń zwiń