Szef MON: wizyta Trumpa podkreśla miejsce i rolę Polski w Europie i świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 13:12
- Polskę i USA łączy wspólny interes geopolityczny, gospodarczy i militarny. To nie jest tak, że Polska jest kimś, kto ma wyciągniętą rękę, a kto jest w istocie traktowany jako narzędzie - stwierdził w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz.
Audio
  • "To podkreśla miejsce i rolę Polski w Europie i świecie" (W samo południe/Jedynka)
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz
Minister obrony narodowej Antoni MacierewiczFoto: Grand Warszawa/shuttertsock.com/cc

- Całość wizyty Donalda Trumpa w Polsce, (...) potwierdzenie wsparcia dla jednej z najważniejszych współczesnych inicjatyw geopolitycznych, jaką jest inicjatywa Trójmorza, (...) potwierdzenie polskiego bezpieczeństwa przez przywołanie artykułu 5 (...) - wszystkie te elementy tworzą jedną wielką całość podkreślającą miejsce i rolę Polski w Europie i świecie - powiedział w audycji "W samo południe" minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólny interes geopolityczny, gospodarczy i militarny. To nie jest tak, że Polska jest kimś, kto ma wyciągniętą rękę, a kto jest w istocie traktowany jako narzędzie, niemające żadnego znaczenia (...). Polska, jako największe państwo regionu, o największym potencjale, największych możliwościach, jest dla USA niezbędnym partnerem, żeby odbudować prawdziwą jedność i siłę Europy - ocenił.

W radiowej Jedynce szef Ministerstwa Obrony Narodowej przyznał, że w rozmowie z Trumpem podniósł kwestię katastrofy smoleńskiej. O co konkretnie zapytał? Wysłuchaj całej audycji.

Para prezydencka USA przyleciała do Warszawy w środę wieczorem. Oficjalną część wizyty Donald Trump rozpoczął po godz. 9 w czwartek od rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. Po godz. 11.30 amerykański przywódca wygłosił przemówienie podczas spotkania z liderami państw Trójmorza. Jednym z kluczowych punktów wizyty było wystąpienie Trumpa na placu Krasińskich o godz. 13.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Antoni Macierewicz (minister obrony narodowej, PiS)

Data emisji: 07.07.2017

Godzina emisji: 12.13

kk/mg

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: przemowa Trumpa to apel o zmianę polityki europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 10:06
- W swoim przemówieniu Donald Trump podkreślił, że nasz region może być siłą Europy. Rozczarowanie działaniami Unii było widoczne, bo zaapelował o to, by Unia stała się wspólnotą cywilizacyjną. To zdecydowanie pewnego rodzaju krytyka tego, co dzieje się w Europie – powiedział na antenie Trójki sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń