Paweł Litwiński: ustawa przestała pasować do cyfrowej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 13:37
Ochrona danych osobowych musi być efektywna, żeby można było mówić, że ten system funkcjonuje - ocenił w audycji "W samo południe" dr Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda.
Audio
  • Dr Paweł Litwiński o niedoskonałościach systemu ochrony danych osobowych w Polsce (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Gość Jedynki wskazał m.in. na przewlekłość postępowań przed Głównym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, przez co stan naruszania prawa utrzymuje się przez bardzo długi okres. Litwiński zaznaczył, że sprawy mogą się ciągnąć miesiącami, a nawet latami, ponieważ postępowanie GIODO jest dwuinstancyjne, a są jeszcze dwie instancje sądów administracyjnych. 

Dodał, że w analizowanym przez niego okresie rekord od złożenia zawiadomienia do otrzymania prawomocnego rozstrzygnięcia wyniósł aż 1200 dni. - W tym czasie statystyczny Kowalski zapomni w ogóle, że miał taką sprawę - ocenił ekspert. 

Litwiński przypomniał też, że prawo o ochronie danych osobowych uchwalono 20 lat temu i już się "zestarzało". Ustawa przestała pasować do cyfrowej rzeczywistości - stwierdził.

Jak szybko rozpatrywane są sprawy o ochronie danych osobowych w innych krajach UE?  Co w praktyce oznacza "prawo do bycia zapomnianym". Dlaczego kluczowa jest data 25 maja 2018 r.? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Paweł Litwiński (ekspert z zakresu ochrony danych osobowych, Instytut Allerhanda)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 12.15

fc/mg

Czytaj także

Doradca ministra cyfryzacji: nie szafujmy informacjami o sobie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 09:30
- Jedną z najważniejszych wartości we współczesnym świecie jest informacja. Dlatego musimy uważać, zamieszczając w Internecie, np. na portalach społecznościowych, informacje o nas samych – mówił w "Sygnałach dnia" doradca ministra cyfryzacji Maciej Kawecki. I zapowiedział zmiany w prawie.
rozwiń zwiń