Poseł Nowoczesnej: PiS proponuje zmiany fundamentalne

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 13:34
Polacy potrzebują zmian w sądownictwie, wszyscy odczuwamy, że są niezbędne. Sprawy sądowe trwają za długo, sądy są zbyt obciążone - mówił w Jedynce poseł Zbigniew Gryglas. - Potrzebna jest reforma, ale nie taka, która spowoduje upartyjnienie tych sądów - ocenił.
Audio
  • Poseł Nowoczesnej Zbigniew Gryglas o zmianach w sądownictwie i protestach (W samo południe/Jedynka)
Łańcuch światła i czystych intencji - na akcję przed siedzibą Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich w Warszawie, 16 lipca zaprosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Akcję zorganizowano w związku z przyjętymi przez Sejm zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionym w nocy projektem PiS ustawy o Sądzie N
"Łańcuch światła i czystych intencji" - na akcję przed siedzibą Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich w Warszawie, 16 lipca zaprosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Akcję zorganizowano w związku z przyjętymi przez Sejm zmianami w Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionym w nocy projektem PiS ustawy o Sądzie NFoto: PAP/Jacek Turczyk

Poseł Zbigniew Gryglas (Nowoczesna) mówił, że nie był wczoraj przed Sądem Najwyższym, ale był na demonstracji o godzinie 15. Jak mówił prowadzący, Łańcuch Światła, protest przeciwko nowym przepisom w sprawie sądownictwa, to według jednych obrona sądownictwa, trójpodziału władzy, konstytucji, a inni twierdzą, że to "żałoba po rozpadającej się postkomunie w sądach".

- PiS proponuje zmiany fundamentalne. Dotyczą organizacji najważniejszego sądu w Polsce, który sprawuje nadzór nad wszystkimi innymi sądami powszechnymi i wojskowymi, rozstrzyga w ważnych kwestiach, podejmuje decyzje w sprawach kluczowych dotyczących wyborów - odpowiedział na to polityk Nowoczesnej. Zaznaczył, że tego rodzaju ustawa nie powinna być przyjmowana w takim trybie - projektu poselskiego, który nie podlega konsultacjom, opiniowaniu i procesowi, który towarzyszy zwykłym przedłożeniom rządowym.

Zmiany, które zaproponowało PiS zmierzają do upartyjnienia sądów, do tego, że minister sprawiedliwości będzie kontrolował sądy. A ten jest politykiem partii rządzącej - argumentował polityk Nowoczesnej.

Pytany, czy żałować starego systemu, czy budować nowy, poseł powiedział, że Polacy potrzebują zmian w sądownictwie. Poseł mówił, że wierzy, iż większość sędziów wykonuje prawidłowo swoją funkcję, choć zdarzają się przypadku negatywne.

Jego zdaniem trzeba usprawnić działania sądów. Polacy oczekują przyspieszenia procedur. To jest możliwe - mówił. Zaznaczył, że obecnie 600 tysięcy to wykroczenia drobne, które nie powinny być rozstrzygane w trybie sądowym. W sprawach gospodarczych można szerzej stosować arbitraż.

Polityk opozycji mówił też, że PiS nie uzyskało mandatu, by móc dokonać zmian o charakterze ustrojowym, zmian konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. - Próbuje to czynić przez zwykłe ustawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym jest przykładem ustawy ustrojowej, która ingeruje w porządek prawny bardzo mocno - stwierdził gość Jedynki.

Czy wczorajsza demonstracja połączy Nowoczesną i PO w jeden klub parlamentarny? Za wcześnie mówić o tym - ocenił Zbigniew Gryglas. Dodał, że obie partie na pewno będą współpracować w sprawach, w których mają zbieżne poglądy. Jeśli chodzi o wspólne listy - to jeszcze jest czas do wyborów - mówił gość Jedynki. Wybory samorządowe to może być próba przed parlamentarnymi - zgodził się gość Jedynki, zaznaczając, że Nowoczesna jest otwarta na współpracę z różnymi środowiskami.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: poseł Zbigniew Gryglas, partia Nowoczesna

Data emisji: 17.07.2017

Godzina emisji: 12.12

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: trzeba przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 07:59
- Zawsze lepiej rozmawiać niż wojować, ale nastroje środowiska prawniczego nie wskazują na nadmierną wolę dialogu - mówił w "Sygnałach dnia" wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łańcuch światła przed Sądem Najwyższym. Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 06:40
Tysiące osób protestowały w niedzielę wieczorem przed budynkiem Sądu Najwyższego w Warszawie przeciw projektom reform wymiaru sprawiedliwości - autorstwa PiS. Protestujący przynieśli ze sobą zapalone świece. Część trzymała w rękach flagi biało-czerwone i unijne. Zgodnie z prośbą organizatorów, nie mieli ze sobą transparentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Apel: Kukiz'15 ma własne pomysły dotyczące reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:26
- Całe sądownictwo musi ulec reformie i musi być kontrolowane. Jedyną grupą, która może to robić są obywatele - mówił w "Sygnałach dnia" Piotr Apel (Kukiz'15).
rozwiń zwiń