X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Orzeł: można zmienić organizację wyborów samorządowych

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:34
Organizację wyborów samorządowych na najniższym szczeblu komisji obwodowych można powierzyć wojewodom - mówił w Jedynce Józef Orzeł, lider Ruchu Kontroli Wyborów. Opowiedział również o projekcie wsparcia dla lokalnych liderów - społeczników.
Audio
  • Józef Orzeł o wyborach samorządowych, aktywności społeczników (W samo południe/Jedynka)
Przezroczysta urna wyborcza w obwodowej komisji wyborczej nr 20 w Stargardzie podczas kwetniowych wyborów prezydenta miasta. Przezroczyste urny obowiązują od 1 lipca 2016 roku
Przezroczysta urna wyborcza w obwodowej komisji wyborczej nr 20 w Stargardzie podczas kwetniowych wyborów prezydenta miasta. Przezroczyste urny obowiązują od 1 lipca 2016 rokuFoto: PAP/Marcin Bielecki

Być może około półtora roku zostało do wyborów samorządowych. Nie wiemy jeszcze ile partii, koalicji i ruchów społecznych w nich weźmie udział. Nad przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze, potem sądy, komisarze, wójtowie albo burmistrzowie, albo prezydenci.

- To niedobre rozwiązanie – komentował w Jedynce Józef Orzeł z Ruchu Kontroli Wyborów. - Pierwszy powód jest polityczny. PKW jest w tym samym składzie, jakim była. Podobnie Krajowe Biuro Wyborcze – a to ono jest odpowiedzialne za praktyczną organizację wyborów i za liczenie wyników. Komisarze okręgowi, sędziowie są bez zmian - powiedział gość Jedynki.

- Bez zmian są wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, którzy organizują komisje wyborcze najniższego szczebla, obwodowe, te do których idziemy – dodał Józef Orzeł, zaznaczając następnie, że to oni organizują proces wyborczy, pierwsze liczenie w obwodowych komisjach, a z drugiej strony są kandydatami na tych wójtów, burmistrzów i tak być nie powinno.

Stąd Józef Orzeł proponuje, by dodać organizację najniższego szczebla wyborów samorządowych na poziomie obwodowym do obowiązków wojewodów, oni mają aparat organizacyjny, mogą je zorganizować, zastrzegł, że nie zostało dużo czasu.

Lider RKW mówił też, że na wyborach musi być karta, nie może być to książeczka. Bo na przykład, jeśli na pierwszej stronie jest spis treści, to część wyborców uważa błędnie, że to na niej powinna głosować.


Józef Orzeł Józef Orzeł. Fot. PAP/Jakub Kamiński

Józef Orzeł powiedział, ze RKW otrzymał ponad tysiąc próśb o interwencję z ostatnich wyborów samorządowych, prezydenckich, parlamentarnych, ale tylko niektóre ta społeczna organizacja mogła sprawdzić.

W programie była mowa również o projekcie Latarnik, którego celem było wprowadzenie osób po 50 roku życia w świat Internetu. Projekt był sponsorowany m.in. z pieniędzy unijnych - miano wprowadzić 65 tysięcy ludzi do Internetu, wprowadzono 300 tysięcy - mówił Józef Orzeł.

Teraz trwa projekt, w ramach którego poszukuje się ludzi, którzy chcą zrobić coś dla swojego otoczenia. Jego nazwa Ośrodek Niezależnej Akcji Społecznej.  Powstał pomysł, by połączyć ich w sieć krajową. Liderzy lokalnych społeczności będą mogli m.in. komunikować się ze sobą, wymieniać wzory dobrych praktyk, poszukać porady prawnej czy dotyczących finansowania. Więcej informacji jest na portalu onas.org.pl, jest tam również adres kontaktowy. Żadna partia nie dokona dobrej zmiany, bez aktywnego uczestnictwa ludzi - mówił Józef Orzeł.

Gość Jedynki zdradził też, że jego zdaniem w wyborach samorządowych powinno się wybierać też szefa policji, prokuratury i sądu rejonowego.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Rafał Porzeziński

Gość: Józef Orzeł

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 12.13

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wybory samorządowe powinny odbyć się 11 listopada? Politycy zgodni

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 18:56
- Robienie jakichkolwiek wyborów w dniu Święta Niepodległości to nietrafiony pomysł - mówił w "Pulsie Trójki" Paweł Grabowski (Kukiz'15). - Trzeba te dwa wydarzenia rozdzielić - podkreślił Piotr Zgorzelski (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO przygotowuje się na wybory samorządowe. "Chcemy współpracować ze wszystkimi w opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 09:04
- KOD jest potrzebny jako organizacja, która mobilizuje ludzi. Natomiast widać, że twardy dyskurs wraca do Sejmu i jest oparty o duże partie polityczne - mówił w "Salonie politycznym Trójki" Marcin Kierwiński.
rozwiń zwiń