Ataki w Hiszpanii. Dżihadyści zmieniają Europę w pole walki?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 13:15
Po czwartkowych zamachach w Barcelonie życie wraca do normy. Wielu Katalończyków przyznaje, że nie można dać się zastraszyć terrorystom. Ewa Wysocka, wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie zauważyła, że choć Hiszpanie są tolerancyjni, zaczynają być zmęczeni biernością społeczności muzułmańskiej ws. aktów terroru.
Audio
  • Barcelona po atakach terrorystycznych (W samo południe/Jedynka)
Kwiaty i znicze na miejscu zamachu w Barcelonie
Kwiaty i znicze na miejscu zamachu w BarcelonieFoto: PAP/EPA/QUIQUE GARCIA

Ewa Wysocka zwróciła uwagę, że ostatnich zamachów w Hiszpanii dokonali nie uchodźcy, ale imigranci. - Oprócz jednego wszyscy urodzili się już w Hiszpanii. Patrzy się na społeczność muzułmańską i oczekuje się jakiegoś gestu. Tutaj jest próżnia. Muzułmanów jest bardzo dużo, ale oni nie wyszli na ulicę jako muzułmanie i powiedzieli, że im się to nie podoba - mówiła w radiowej Jedynce Wysocka. 

Ponadto korespondentka przyznała, że kolejny zamach w Europie świadczy o tym, że zmienia się pole działania terrorystów z Państwa Islamskiego. - Dżihadyści tracą swoje pole w Syrii i Iraku. Istnieje obawa, że oni będą chcieli pokazać, że "tu jesteśmy", organizując kolejny zamach w Europie. 

W audycji również o tym, jak na Wyspach chcą uchronić stare budki telefoniczne, nadające koloryt miastom, i pierwsze szczegóły Brexitu.

Więcej w audycji Więcej Świata, do wysłuchania której zapraszamy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Gość: Ewa Wysocka (wieloletnie korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie), Adam Dąbrowski (korespondent PR w Londynie), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.08.2017

Godzina emisji: 12.08

dad/ag

Czytaj także

Dlaczego Katalończycy lubią Polskę i Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 11:08
- Jest takie miejsce w Europie, i jest to Katalonia, w którym kochają nas za to, że jesteśmy Polakami. Co więcej, gdzie na mieszkańców tego regionu, Katalończyków mówią Polacy, a Barcelonę nazywają stolicą Polski – mówiła Ewa Wysocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Barcelonie. "Prawo w Europie musi być zmienione"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 19:27
- Atak na Hiszpanię miał być zaskoczeniem i był zaskoczeniem - powiedziała na antenie Jedynki dr Magdalena El Ghamari. Red. Jerzy Haszczyński stwierdził natomiast, że "mimo wszystko jest to kraj, który jest przygotowany do walki z terroryzmem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Hiszpanii. Sprawca jednak pozostaje na wolności?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 11:00
Sprawca zamachu w Barcelonie może wciąż być na wolności - tak przypuszcza katalońska policja. Wcześniej funkcjonariusze mówili, że napastnik, który w centrum miasta rozjeżdżał ludzi furgonetką, zginął kilka godzin później w czasie próby innego zamachu. Teraz jednak policja skłania się ku wersji, że w Barcelonie zabił kto inny i że sprawca nie został jeszcze schwytany.
rozwiń zwiń