Prezes NIK o raporcie nt. diagnostyki medycznej. Wydajemy za mało?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:50
- W Polsce nie tylko brakuje środków, ale także praktyka funkcjonowania tych laboratoriów, które są, jest taka, że woła o pomstę do nieba - mówił po raporcie NIK nt. diagnostyki medycznej na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Kwiatkowski, prezes Izby.
Audio
  • Prezes NIK wskazywał słabości diagnostyki medycznej w Polsce (W samo południe/Jedynka)
Krzysztof Kusiński
Krzysztof KusińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się badaniom laboratoryjnym i diagnostyce zdrowotnej. Powstał raport dotyczący tych zagadnień.

- Przyjrzeliśmy się ważnemu zagadnieniu, często lekceważonemu. Proszę zauważyć, że aby lekarz postawił dobrą diagnozę musi mieć badania laboratoryjne odpowiednio wcześnie. Wówczas wcześniej też wykryje chorobę. A jeżeli to jest medycyna naprawcza, a nie prewencyjna, to przecież w oparciu o tę diagnozę lekarz planuje leczenie pacjenta - mówił prezes NIK.

- Czyli mówimy o rzeczy absolutnie podstawowej z punktu widzenia prawidłowej diagnozy pacjenta a później prawidłowego jego leczenia. Czy my z tego narzędzia w Polsce korzystamy? Okazuje się, że bardzo słabo. Wśród 28 państw Unii Europejskiej, 24 wydają więcej pieniędzy na diagnostykę medyczną niż Polska - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski.   

W 2015 roku Polska wydała po 8,5 euro na osobę na diagnostykę medyczną. - Wszyscy nasi sąsiedzi patrzą na problem diagnostyki w taki sposób, że Czechy wydają prawie 15 euro, Słowacja 14 - to nie są bogatsze od nas kraje. Wszystkie kraje bałtyckie wydają ok. 10 euro. Wszystkie te kraje uważają, że diagnostyka medyczna to jest absolutnie najskuteczniejsze narzędzie do tego, żeby lepiej, efektywniej służyć pomocą choremu - zaznaczył gość Jedynki.

- W Polsce nie tylko brakuje środków, ale także praktyka funkcjonowania tych laboratoriów, które są, jest taka że woła o pomstę do nieba - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (prezes NIK)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 12.15

dcz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

NIK: mimo wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne, kolejki do lekarzy nie maleją

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 12:26
Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi oczekiwanych efektów: kolejki pacjentów do lekarzy nie maleją, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń