X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezes NIK o raporcie nt. diagnostyki medycznej. Wydajemy za mało?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:50
- W Polsce nie tylko brakuje środków, ale także praktyka funkcjonowania tych laboratoriów, które są, jest taka, że woła o pomstę do nieba - mówił po raporcie NIK nt. diagnostyki medycznej na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Kwiatkowski, prezes Izby.
Audio
  • Prezes NIK wskazywał słabości diagnostyki medycznej w Polsce (W samo południe/Jedynka)
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof KwiatkowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się badaniom laboratoryjnym i diagnostyce zdrowotnej. Powstał raport dotyczący tych zagadnień.

- Przyjrzeliśmy się ważnemu zagadnieniu, często lekceważonemu. Proszę zauważyć, że aby lekarz postawił dobrą diagnozę musi mieć badania laboratoryjne odpowiednio wcześnie. Wówczas wcześniej też wykryje chorobę. A jeżeli to jest medycyna naprawcza, a nie prewencyjna, to przecież w oparciu o tę diagnozę lekarz planuje leczenie pacjenta - mówił prezes NIK.

- Czyli mówimy o rzeczy absolutnie podstawowej z punktu widzenia prawidłowej diagnozy pacjenta a później prawidłowego jego leczenia. Czy my z tego narzędzia w Polsce korzystamy? Okazuje się, że bardzo słabo. Wśród 28 państw Unii Europejskiej, 24 wydają więcej pieniędzy na diagnostykę medyczną niż Polska - podkreślił Krzysztof Kwiatkowski.   

W 2015 roku Polska wydała po 8,5 euro na osobę na diagnostykę medyczną. - Wszyscy nasi sąsiedzi patrzą na problem diagnostyki w taki sposób, że Czechy wydają prawie 15 euro, Słowacja 14 - to nie są bogatsze od nas kraje. Wszystkie kraje bałtyckie wydają ok. 10 euro. Wszystkie te kraje uważają, że diagnostyka medyczna to jest absolutnie najskuteczniejsze narzędzie do tego, żeby lepiej, efektywniej służyć pomocą choremu - zaznaczył gość Jedynki.

- W Polsce nie tylko brakuje środków, ale także praktyka funkcjonowania tych laboratoriów, które są, jest taka że woła o pomstę do nieba - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Krzysztof Kwiatkowski (prezes NIK)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 12.15

dcz/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NIK: mimo wzrostu nakładów na świadczenia zdrowotne, kolejki do lekarzy nie maleją

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 12:26
Zwiększanie nakładów na świadczenia zdrowotne i tworzenie kolejnych programów nie przynosi oczekiwanych efektów: kolejki pacjentów do lekarzy nie maleją, nie skraca się też czas oczekiwania na większość zabiegów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń