Jacek Saryusz-Wolski: Komisja Europejska grilluje Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 14:02
Komisja Europejska zagroziła Polsce kolejnym pozwem jeśli w nadchodzących tygodniach nie przyjmie uchodźców podzielonych między kraje UE w ramach relokacji. Na antenie Programu I sprawę komentował eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
Audio
  • - To grillowanie Polski - mówi eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (W samo południe/Jedynka)
Jacek Saryusz-Wolski.
Jacek Saryusz-Wolski.Foto: PAP/JULIEN WARNAND

Kilka tygodni temu Bruksela rozpoczęła przeciwko Polsce drugie etap postępowania o naruszenie unijnego prawa.

- To presja, która polega na tym, aby ten temat wałkować. Ja to nazywam grillowaniem Polski – mówi Jacek Saryusz-Wolski.

Dodaje, że Komisja Europejska ma pełną świadomość, że na końcu tej drogi jest porażka. – Nie chodzi o to, aby złapać króliczka, ale go gonić. Grillowanie jest celem samym w sobie i wzbudzanie zainteresowania mediów, eksploatowanie tego, że polskie media z taką wrażliwością i chęcią temat podejmują – ocenia europoseł.

Zdaniem gościa audycji, zainteresowanie mediów służy argumentacji "totalnej opozycji" w strategii zagranicznej. - Im bardziej Polska strona będzie na to reagowała, tym więcej tego będzie – podkreśla Saryusz-Wolski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Goście: Jacek Saryusz-Wolski (eurodeputowany)

Data emisji: 08.09.2017

Godzina emisji: 12.14

pg/kh

Czytaj także

Saryusz-Wolski: Tusk steruje nieformalnie opozycją, szykuje z naruszeniem wszelkich norm swój powrót do krajowej polityki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 10:25
- Byłem na sali, kiedy Donald Tusk poparł procedurę KE prowadzącą do sankcji przeciw Polsce. Powiedziałem sobie w myślach: „Co za szmata” – mówi tygodnikowi „wSieci” Jacek Saryusz-Wolski. Jego zdaniem RE "nie powinna wybierać przewodniczącego bez wsparcia kraju macierzystego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny w UE. KE grozi pozwem do Trybunału Sprawiedliwości za odmowę przyjęcia uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 16:46
Komisja Europejska zagroziła Polsce i Węgrom i Czechom, pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości jeśli w nadchodzących tygodniach nie przyjmą uchodźców podzielonych między kraje UE w ramach relokacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy komentują ultimatum KE ws. uchodźców. "Nie damy się zastraszyć"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:14
Komisja Europejska grozi sprawą przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości państwom, które nie przyjęły uchodźców. W tym gronie jest Polska, Czechy i Węgry. Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców. Obie decyzje zgodnie krytykują politycy PiS oraz Kukiz’15.
rozwiń zwiń