Jerzy Jachnik: reforma sądownictwa może być prawdziwą rewolucją

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 14:59
- Gdyby propozycje, o których rozmawialiśmy z prezydentem przeszły, to byłaby to istotna rewolucja – powiedział poseł Kukiz’15.  
Audio
  • Rewolucyjne byłoby m.in. uspołecznienie Krajowej Rady Sądownictwa (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: everything possible/ shutterstock

Zdaniem Jerzego Jachnika, rewolucyjne byłoby odebranie Prokuratorowi Generalnemu kompetencji w sprawach sądownictwa i przekazanie ich prezydentowi, który ma największy mandat społeczny.

Ponadto, nowością byłoby uspołecznienie Krajowej Rady Sądownictwa, począwszy od możliwości zgłaszania kandydatów przez grupę obywateli, po wybieranie sędziów KRS-u w wyborach powszechnych oraz ujawnienie informacji na stronie internetowej o kandydatach na sędziów KRS-u.

- Myślę, że te pomysły przejdą, ponieważ wszystkie kluby parlamentarne chcą, by wymiar sprawiedliwości był dla obywateli - mówi

Zapytany o to, czy Andrzej Duda ma plan awaryjny, na wypadek, gdyby jego propozycje nie zostały zaakceptowane, odpowiedział, że prezydent jest gotowy zawetować tę ustawę po raz drugi.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski 

Gość: Jerzy Jachnik (Kukiz'15)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 12.12

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Łapiński: konsultacje z klubami parlamentarnymi były potrzebne i skutkowały ważnymi pomysłami

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 10:15
- Treść ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości poznamy prawdopodobnie 25 września - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta i rzecznik Andrzeja Dudy. - Wczorajsze konsultacje prezydenta z klubami parlamentarnymi były potrzebne i skutkowały ważnymi pomysłami - dodał.
rozwiń zwiń