Jan Szmidt: środowisko naukowe miało szansę na zapoznanie się z treścią ustawy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 13:38
- Przy tego typu przedsiewzięciach trudno mówić o wspólnym dziele. Ktoś musi podejmować decyzje o kształcie ustawy. Odpowiedzialny jest zazwyczaj premier wspierany przez specjalny zespół - mówił na antenie radiowej Jedynki rektor Politechniki Warszawskiej Jan Szmidt.
Audio
  • Jakie zmiany przyniesie ustawa 2.0? (W samo południe/Jedynka)
Jan Szmidt
Jan SzmidtFoto: PAP/Jacek Turczyk

Gość Jedynki przekonywał, że nowa ustawa nie dzieli uczelni na mniej i bardziej ważne, stawia natomiast pewne wymagania. - Dzięki ustawie mniejsze uczelnie mają możliwość łącznia się w federacje uczelni, tworzenia szkół doktorskich czy podejmowania współpracy nad wspólnymi celami badawczymi - opowiadał Jan Szmidt.

Na pytanie o kontrowersje dotyczące ustawy i wątpliwości, jakie zgłosił szef klubu PiS marszałek Ryszard Terlecki, rektor PW odpowiedział, że przed przyjęciem ustawy w życie była ona szeroko dyskutowana w środowisku naukowym - Swoją pracę wykonaliśmy dobrze, a nawet bardzo dobrze. W ciągu ponad 500 dni, na forum 10 konferencji i w trakcie wielu dyskusji lokalnych i globalnych wypowiadali się naukowcy, którym zależy, aby możliwości uczonych były jak najbardziej rozwojowe - przyznał przewodniczący Konferencji Rektorów Szkół Polskich.

Czy ustawa 2.0 jest wspólnym projektem całego środowiska naukowego? Czy w konsekwencji zmian kształcenie młodych ludzi nie bedzie priorytetem dla uczelni wyższych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Jan Szmidt (profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Szkół Polskich)

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 12.11

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także