"Centralny Port Komunikacyjny będzie oznaczał zamknięcie lotniska Chopina"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:00
- Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego - jako modelu intermodalnego, powiązanego systemem drogowym i kolejowym - będzie oznaczało zamknięcie lotniska Chopina - mówi w radiowej Jedynce Mariusz Szpikowski, dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".
Audio
  • Mariusz Szpikowski o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IlkerErgun/Shutterstock

We wtorek Rada Ministrów przyjęła koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Potwierdziły się tym samym doniesienia Informacyjnej Agencji Radiowej, że rekomendowana lokalizacja to Stanisławów w gminie Baranów, ok. 40 km nna zachód od Warszawy, w pobliżu autostrady A2.

Planowana inwestycja ma być jednym z największych przesiadkowych lotnisk w Europie. Docelowo ma obsługiwać nawet 50 mln pasażerów rocznie. Zdaniem Mariusza Szpikowskiego Centralny Port Komunikacyjny zmieni rolę Polski. - Z kraju, który leży gdzieś w bok od głównych szlaków komunikacyjnych zmienimy się na taki, który będzie na głównych szlakach, ze wszystkimi korzyściami, które się z tym wiążą - podkreśla gość Jedynki.

Dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" powiedział również w audycji, czy wobec dalekiej perspektywy budowy CPL (inwestycja ma powstawać 10 lat - przyp. red.) i pogarszającej się przepustowości lotniska Chopina, port ten będzie rozbudowywany, a także co stanie się z lotniskiem w Modlinie.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Mariusz Szpikowski (dyrektor naczelny Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze")

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 12.29

pg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ilu pasażerów będzie korzystać rocznie z Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 07:26
Nawet 50 milionów pasażerów rocznie obsługiwać ma Centralny Port Komunikacyjny, który, według planów rządu, powstanie w ciągu najbliższych 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd poparł budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 15:30
Rada Ministrów przyjęła koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Potwierdziła się wczorajsza informacja IAR, że rekomendowana lokalizacja to Stanisławów w gminie Baranów, ok. 40 km od Warszawy, w pobliżu autostrady A2. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisławów ma być kolejowym i lotniczym centrum Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:41
- Ambicje są takie, by Centralny Port Komunikacyjny był nie tylko połączeniem lotniczym, ale i kolejowym - mówi Sebastian Gościniarek, ekspert branży lotniczej firmy doradczej BBSG.
rozwiń zwiń