Wybory w Czechach. Lider wyścigu chce zarządzać państwem jak firmą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:28
Choć dwudniowe wybory parlamentarne w Czechach kończą się w sobotę o godzinie 14, to już teraz można przewidzięć, że zwycięzcą będzie najprawdopodobniej partia ANO Andreja Babisza. Relację z Czech przedstawiła w audycji "W samo południe" specjalny wysłannik Polskiego Radia z Pragi Magdalena Skajewska.
Audio
  • Magdalena Skajewska o wyborach w Czechach (W samo południe/Jedynka)
Swój głos oddaje Andrej Babisz, lider Akcji Niezadowolonych Obywateli
Swój głos oddaje Andrej Babisz, lider Akcji Niezadowolonych ObywateliFoto: MARTIN DIVISEK/PAP/EPA

Magdalena Skajewska mówiła w radiowej Jedynce, że niewiadomą pozostaje jednak to, "(...) jak i kiedy ukształtuje się przyszły czeski rząd, kto będzie koalicjantem Andreja Babisza i partii ANO".

- Mimo że będzie to największa partia w parlamencie, to będzie ona potrzebowała partnerów do rozmów koalicyjnych, żeby stworzyć rząd większościowy. A od tego, kto będzie koalicjantem, będzie zależała m.in. przyszła polityka zagraniczna czeskiego rządu – tłumaczyła Magdalena Skajewska.

Powiedziała przy tym, że Andrejowi Babiszowi stawia się zarzuty o nadużycia podatkowe i wyłudzanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Wiele mówi się też o jego ogromnym majątku – jest on bowiem drugim najbogatszym człowiekiem w Czechach.

Magdalena Skajewska relacjonowała również, że porównuje się go do amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, nie tylko ze względu na jego fortunę, ale i na "transakcyjnego podejście do prowadzenia polityki", gdyż uważa on, że państwem należy zarządzać jak firmą.

W audycji mówiono też o nowym kanclerzu Austrii i o tym, że UE zmienia swój sposób myślenia o kryzysie migracyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Magdalena Skajewska (specjalny wysłannik Polskiego Radia z Pragi), Beata Płomecka (korespondent Polskiego Radia z Brukseli), Adrian Bąk (dziennikarz Polskiego Radia)

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 12.24

pp/mg

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Czechy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także