Szumilas: zmiany w Karcie Nauczyciela to narzędzie wpływu władzy na nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 13:44
- Programy nauczania i kryteria oceny mają za zadanie podporządkować nauczyciela obecnej władzy - uważa była minister edukacji Krystyna Szumilas, która w radiowej Jedynce komentowała przegłosowanie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Audio
  • Krystyna Szumilas (PO) o zmianach w finansowaniu zadań oświatowych i reformie edukacji (W samo południe/Jedynka)
Była minister edukacji Krystyna Szumilas (PO)
Była minister edukacji Krystyna Szumilas (PO)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sejm przyjął w piątek ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Ustawa uszczelnia i porządkuje system dotacji dla samorządów oraz wprowadza zmiany w Karcie Nauczyciela. Zdaniem opozycji, autorzy pod pozorem zmian w finansowaniu oświaty wprowadzają też zmiany w Karcie Nauczyciela. 

- To, co jest najbardziej bulwersujące w tej ustawie to wprowadzenie oceny moralno-etycznej nauczyciela, jak również wykreślenie z ustawy asystentów nauczycieli w klasach 1-3 - mówiła goszcząc w radiowej Jedynce Krystyna Szumilas. - Dzisiaj pani minister Zalewska wyrzuca tych nauczycieli na bruk - dodała.

W ocenie byłej minister edukacji wprowadzenie obowiązkowej oceny moralno-etycznej nauczyciela co trzy lata to próba wywarcia nacisku na środowisku. - Nawet w czasach PRL-u ta obowiązkowa ocena nauczyciela była co 5 lat i to było narzędzie wpływania na postawę nauczyciela. Dzisiaj pani minister proponuje ocenę co 3 lata - dzisiaj dyrektorzy szkół nie będą robić niczego innego, tylko oceniać nauczycieli - mówiła Szumilas.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Krystyna Szumilas (Platforma Obywatelska, była minister edukacji)

Data emisji: 30.10.2017

Godzina emisji: 12.16

dad/kh

Czytaj także

Kancelaria Prezydenta nie wyklucza "wkroczenia" w rozmowy z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 09:19
Jeżeli rozwój wypadków ws. protestu lekarzy rezydentów będzie negatywny, to jest pole do tego, żeby także Kancelaria Prezydenta "wkroczyła" w rozmowy - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zgadza się z postulatami protestujących lekarzy rezydentów

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 10:30
- Jedyną kwestią, która nas różni to tempo wdrażania zwiększonych nakładów na służbę zdrowia - powiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki dla nauczycieli. Sejm przyjął ustawę o finansowaniu oświaty

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 13:41
Ustawa uszczelnia i porządkuje system dotacji dla samorządów oraz wprowadza zmiany w Karcie Nauczyciela. Projekt poparło 274 posłów, 161 było przeciwnych, a 7 wstrzymało się od głosu. Sejm przyjął także ustawę o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Zakłada ona wyposażenie wszystkich szkół w szerokopasmowy internet. 
rozwiń zwiń