Marek Jurek: atak na uczestników Marszu Niepodległości to atak na polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 13:34
- To, co powiedział we wczorajszej debacie w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, że kilkadziesiąt tysięcy uczestników Marszu Niepodległości to neonaziści, to coś nieprawdopodobnie skandalicznego, pokazującego jak najgorsze intencje - powiedział europoseł Marek Jurek.
Audio
  • Marek Jurek o rezolucji PE ws. praworządności w Polsce i apelu do polskich władz o potępienie Marszu Niepodległości (W samo południe/Jedynka)
Marek Jurek
Marek JurekFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W środę PE przyjął rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. Parlament wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach, które dotyczą polskiego sądownictwa, które mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce. W dokumencie znalazł się też apel do polskiego rządu, by potępił ksenofobiczny i faszystowski Marsz Niepodległości.

Czytaj więcej
parlament europejski 1200.jpg
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce

- Wczorajsza rezolucja atakuje nie tylko rząd i akty polityczne polskiego państwa, ale ona wprost atakuje polskie społeczeństwo. Atak na uczestników Marszu Niepodległości jest bowiem atakiem na całe społeczeństwo - stwierdził Marek Jurek.

Gość radiowej Jedynki napisał list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. - Wyjaśnienia, jakie przekazał na komisji swobód obywatelskich pan Timmermans są zupełnie kuriozalne. Powiedział m.in., że Komisja analizuje prezydenckie projekty ustaw. To jest coś nieprawdopodobnego: kontrola procesu legislacyjnego w 28 państwach na poziomie projektów. Oczywiście to byłoby niewykonalne. Tak naprawdę to nie jest kontrola 28 państw, tylko kontrola wybranych państw przez KE, która chce występować w roli jakiegoś superrządu - podkreślił eurodeputowany.

Jakiej odpowiedzi na swój list oczekuje Marek Jurek? Czy Polsce grożą sankcje ze strony Unii Europejskiej? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Marek Jurek (eurodeputowany, prezes Prawicy RP)

Data emisji: 16.11.2017

Godzina emisji: 12.21

pg/kk

Czytaj także

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 13:48
PE przyjął w środę rezolucję, wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności i praw podstawowych, zapisanych w traktatach. Europosłowie zainicjowali też własną procedurę zmierzającą do uruchomienia art. 7 traktatu wobec Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Bochenek: rezolucja PE jest dokumentem opartym na kłamstwach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 08:27
Rafał Bochenek nie ma wątpliwości: politycy PO upokorzyli Polskę na arenie międzynarodowej. Rzecznik rządu komentował, goszcząc w radiowej Jedynce, przyjęcie przez europarlament rezolucji ws. praworządności w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Naziści" na Marszu Niepodległości. "Polska powinna zareagować"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:07
– Oczekiwałbym, żeby powołana do tego fundacja narodowa wytoczyła w pilnym trybie procesy – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Joachim Brudziński o werbalnych atakach na Marsz Niepodległości i stwierdzeniach, że uczestniczyli w nim naziści. 
rozwiń zwiń