X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Głębocki o swoim wydaleniu z Rosji: byłem namierzoną, wybraną i rozpoznaną ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:11
W nocy z 24 na 25 listopada funkcjonariusze FSB zatrzymali polskiego historyka na dworcu kolejowym w Moskwie. Wręczyli mu nakaz natychmiastowego opuszczenia Rosji. Dokument nie zawierał żadnego uzasadnienia. O swoich przeżyciach prof. Henryk Głębocki mówił w magazynie "W samo południe".
Audio
  • Prof. Henryk Głębocki o zatrzymaniu przez FSB (W samo południe/Jedynka)
Kreml
KremlFoto: Pixabay.com

Na pisemne pytanie Polskiego Radia o przyczyny wydalenia profesora Henryka Głębockiego z Federacji Rosyjskiej resort spraw zagranicznych odpowiedział, że decyzja taka została podjęta w ramach retorsji. "24 listopada został on oficjalnie powiadomiony o tym, że zgodnie z ustawą z 15 sierpnia 1996 roku o trybie wyjazdu i wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej podjęto decyzję, iż jego pobyt na terenie naszego kraju jest niepożądany" - napisano w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu.


szarek 1200 kow.jpg
Prezes IPN: decyzja FSB ws. prof. Henryka Głębockiego uderza w wolność badań naukowych

Prof. Henryk Głębocki, który był gościem radiowej Jedynki podkreślał, że wciąż nie może zrozumieć, czemu został wydalony z kraju, w którym od lat prowadził badania dotyczące okresu Związku Sowieckiego. 


- Pod okiem kamery, którą jeden z funkcjonariuszy trzymał, usłyszałem komunikat, który sprowadzał się do poinformowania mnie o decyzji podjętej przez FSB o natychmiastowym wydaleniu mnie z terytorium Rosji. Później pokazano mi ten dokument i zażądano złożenia pod nim podpisu – odmówiłem, to stary nawyk mojego pokolenia z lat 80. Zażądałem obecności przedstawiciela polskiej ambasady i domagałem się wskazania właściwych powodów wydalenia z terytorium Rosji, na co funkcjonariusz FSB odpowiedział, że oni wcale nie muszą informować mnie, jaki jest powód wydalenia – wspominał prof. Henryk Głębocki.

Dlaczego to właśnie prof. Henryk Głębock został wydalony z Rosji? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Henryk Głębocki (historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik IPN)

Godzina emisji: 12.16

Data emisji: 28.11.2017

pp

Zobacz więcej na temat: POLSKA Rosja Henryk Głębocki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN: decyzja FSB ws. prof. Henryka Głębockiego uderza w wolność badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:26
- Jeśli decyzja FSB o wydaleniu z Rosji prof. Henryka Głębockiego zostanie podtrzymana będzie to ogromna strata dla polskiej nauki - ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes IPN dr Jarosław Szarek. Dodał, że przede wszystkim uderza ona "w wolność badań naukowych".
rozwiń zwiń