Henryk Głębocki o swoim wydaleniu z Rosji: byłem namierzoną, wybraną i rozpoznaną ofiarą

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 13:11
W nocy z 24 na 25 listopada funkcjonariusze FSB zatrzymali polskiego historyka na dworcu kolejowym w Moskwie. Wręczyli mu nakaz natychmiastowego opuszczenia Rosji. Dokument nie zawierał żadnego uzasadnienia. O swoich przeżyciach prof. Henryk Głębocki mówił w magazynie "W samo południe".
Audio
  • Prof. Henryk Głębocki o zatrzymaniu przez FSB (W samo południe/Jedynka)
Kreml
KremlFoto: Pixabay.com

Na pisemne pytanie Polskiego Radia o przyczyny wydalenia profesora Henryka Głębockiego z Federacji Rosyjskiej resort spraw zagranicznych odpowiedział, że decyzja taka została podjęta w ramach retorsji. "24 listopada został on oficjalnie powiadomiony o tym, że zgodnie z ustawą z 15 sierpnia 1996 roku o trybie wyjazdu i wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej podjęto decyzję, iż jego pobyt na terenie naszego kraju jest niepożądany" - napisano w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu.


szarek 1200 kow.jpg
Prezes IPN: decyzja FSB ws. prof. Henryka Głębockiego uderza w wolność badań naukowych

Prof. Henryk Głębocki, który był gościem radiowej Jedynki podkreślał, że wciąż nie może zrozumieć, czemu został wydalony z kraju, w którym od lat prowadził badania dotyczące okresu Związku Sowieckiego. 


- Pod okiem kamery, którą jeden z funkcjonariuszy trzymał, usłyszałem komunikat, który sprowadzał się do poinformowania mnie o decyzji podjętej przez FSB o natychmiastowym wydaleniu mnie z terytorium Rosji. Później pokazano mi ten dokument i zażądano złożenia pod nim podpisu – odmówiłem, to stary nawyk mojego pokolenia z lat 80. Zażądałem obecności przedstawiciela polskiej ambasady i domagałem się wskazania właściwych powodów wydalenia z terytorium Rosji, na co funkcjonariusz FSB odpowiedział, że oni wcale nie muszą informować mnie, jaki jest powód wydalenia – wspominał prof. Henryk Głębocki.

Dlaczego to właśnie prof. Henryk Głębock został wydalony z Rosji? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Henryk Głębocki (historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik IPN)

Godzina emisji: 12.16

Data emisji: 28.11.2017

pp

Zobacz więcej na temat: POLSKA Rosja Henryk Głębocki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN: decyzja FSB ws. prof. Henryka Głębockiego uderza w wolność badań naukowych

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 12:26
- Jeśli decyzja FSB o wydaleniu z Rosji prof. Henryka Głębockiego zostanie podtrzymana będzie to ogromna strata dla polskiej nauki - ocenił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prezes IPN dr Jarosław Szarek. Dodał, że przede wszystkim uderza ona "w wolność badań naukowych".
rozwiń zwiń