Piotr Zgorzelski: wycofanie się z likwidacji JOW-ów oceniam pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 13:45
- To rozwiązanie, które zaproponował PiS, czyli zastosowanie ordynacji proporcjonalnej w wyborach do gmin do 20 tys. mieszkańców, eliminowało obywatelskie komitety - mówił w audycji "W samo południe" Piotr Zgorzelski (PSL).
Audio
  • Piotr Zgorzelski o ordynacji wyborczej (W samo południe/Jedynka)
Piotr Zgorzelski
Piotr ZgorzelskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sejmowa komisja nadzwyczajna przyjęła w środę poprawki PiS do projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa tego klubu. Zachowują one m.in. JOW-y w gminach do 20 tys. mieszkańców i pozostawiają kompetencję ustalania granic okręgów wyborczych władzom samorządowym.

Piotr Zgorzelski tłumaczył, że we wszystkich fundamentalnych kwestiach PiS wycofał się i wróciliśmy do punktu wyjścia. Jak mówił, on jako samorządowiec nie jest w stanie odnaleźć leitmotivu, według którego PiS chciał zmienić przepisy i ordynację wyborczą.

- To wszystko pokazuje, że zapewne były wewnętrzne naciski i nieporozumienia - podkreślił gość Jedynki.

Dodał, że generalnie pozytywnie ocenia wycofanie się z likwidacji JOW-ów, gdyż propozycja PiS eliminowała obywatelskie komitety.

- To także prowadziło w naturalny sposób do wyjaławiania prowincji, wtedy szanse na start mieli tylko kandydaci z list partyjnych - zaznaczył poseł PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Zgorzelski (PSL)

Godzina emisji: 12.13

Data emisji: 14.11.2017

mr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kodeks wyborczy po poprawkach PiS: JOW-y w małych gminach, kadencja w samorządach - 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 12:45
Pozostawiamy w projekcie ordynacji wyborczej: JOW-y w gminach do 20 tys. mieszkańców oraz uprawnienie rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich do ustalania okręgów wyborczych; proponujemy wydłużenie kadencji w samorządach do 5 lat - poinformowali posłowie PiS. Uwzględniono też część uwag PKW.
rozwiń zwiń