X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wszystkie informacje o nas samych mają ogromną wartość. Wszystkie"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:39
"Wszystkie informacje o nas samych mają ogromną wartość. Wszystkie. Nie można wskazać jakiegoś katalogu danych, które można podawać bezpiecznie" - tłumaczył w radiowej Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji. 
Audio
  • Dr Maciej Kawecki o znaczeniu ochrony danych osobowych
Dr Maciej Kawecki
Dr Maciej KaweckiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Okres przedświąteczny i związana z nim zakupowa gorączka to czas rekordowych zysków dla wszelkiej maści sklepów i producentów. Nie każdy zdaję sobie jednak sprawę, że pieniądze to nie jedyny środek płatniczy przyjmowany przez sprzedawców. W dzisiejszym, szybkim i zglobalizowanym świecie bardzo szybko rośnie wartość informacji i metadanych. A te, w zamian za np. różnego rodzaju promocje czy rabaty, bywają chętnie udostępniane przez nieświadomych konsumentów.

Nawet tak z pozoru mało znaczące dane jak numer telefonu czy adres e-mail mogą być bezwzględnie wykorzystane przez wyspecjalizowane firmy. Podając swój takie dane w sklepie "A", zaznaczając "zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych" często godzimy się na ich sprzedaż. E-mail czy numer telefonu trafia do firmy "B", która następnie zasypuje nas reklamowym spamem czy zaproszeniami na prezentacje handlowe.

Nie brakuje też firm, które oferując pewien produkt lub usługę wymagają od nas np. skanu naszego dowodu osobistego (praktyka często stosowana w przypadku tzw. "chwilówek"). - Firma absolutnie nie może uzależniać przyznania nam kredytu lub pożyczki od zgody na przetwarzanie naszych danych w celach marketingowych. Przekazanie skanu naszego dowodu zawsze jest ryzykowne - przetrzega dr Maciej Kawecki. Nieroztropnie udostępniony skan może trafić w ręce oszusta, a następnie posłużyć mu by "bez naszej woli takich kredytów pobrał trzydzieści".

W rozmowie z dr Maciejem Kaweckim mowa również o bezpiecznym i rozsądnym korzystaniu z kart płatniczych, reformie ochrony danych osobowych i o nowych wynikających z niej obowiązkach dla przedsiębiorców.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: dr Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 21.12.2017

rr


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ministerstwo Cyfryzacji publikuje projekt ustawy o ochronie danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:53
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Resort chce stworzyć nowy urząd, który za naruszenie prawa będzie nakładał wysokie kary. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą zmiany w ochronie danych osobowych. „Reforma trudna dla firm”

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 08:10
Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Znowelizowane przepisy mają lepiej chronić obywateli. – To zmiany trudne dla przedsiębiorców, ale równocześnie bardzo prospołeczne – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ochronie danych osobowych. "Ministerstwo cyfryzacji otrzymało ok. 1,7 tys. uwag"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 14:13
„Zmiany w ochronie danych osobowych to jeden z większych procesów legislacyjnych. W jego ramach zmieniamy ponad 130 ustaw, m.in. Kodeks Pracy, brawo bankowe, prawo ubezpieczeniowe, działalność ubezpieczeniową, ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy prawo telekomunikacyjne. To wszystko wymaga dostosowania” – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z ministerstwa cyfryzacji.
rozwiń zwiń