Szef KRRiT: obowiązująca ustawa nie przystaje do rzeczywistości medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 13:48
Brak uregulowania sprawy abonamentu i zbytnia koncentracja mediów - to, w opinii przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego, jedne z głównych wad obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji, która 25 lat temu rozpoczęła proces tworzenia w Polsce pluralistycznego rynku medialnego.
Audio
  • Witold Kołodziejski o plusach i minusach obowiązującej ustawy medialnej (W samo południe/Jedynka)
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podczas konferencji prasowej 25 lat ustawy o radiofonii i telewizji - podsumowanie i perspektywy
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podczas konferencji prasowej "25 lat ustawy o radiofonii i telewizji - podsumowanie i perspektywy"Foto: PAP/Radek Pietruszka

W siedzibie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego trwa konferencja poświęcona 25-leciu uchwalenia ustawy o radiofonii i telewizji. Biorą w niej udział przedstawiciele mediów publicznych, organów nadzorujących i związanych z rynkiem medialnym w Polsce.

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski mówił w radiowej Jedynce, że bardzo ciężko jest pracować nad nową ustawą medialną, gdyż jej zapisy wywołują wiele kontrowersji, sporów i ciężko jest uzyskać kompromis. – 25 lat temu ustawa o radiofonii i telewizji rozpoczęła proces tworzenia w Polsce pluralistycznego rynku medialnego. Jak on się udał, jaki mamy rynek, to jest kwestia osobna – podkreślał gość "W samo południe". – Same media tak diametralnie się zmieniły, że obecna staruszka-ustawa kompletnie nie przystaje do rzeczywistości medialnej – dodał.

Witold Kołodziejski przekonywał, że wiele jej zapisów nie zostało doprecyzowanych – także w kwestii finansowania mediów publicznych. Podkreślał jednak, że pomimo wielu minusów ustawy obecnie mają one "silną pozycję" i zauważalna jest "duża niezależność nadawców publicznych jeśli chodzi o telewizje i spółki radiowe", także regionalne. Mówiąc o minusach - wymienił przede wszystkim brak uregulowania w sprawie abonamentu i koncentrację mediów.

Szef KRRiT mówił też o tym, czy można rozdzielić świat polityki i mediów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Witold Kołodziejski (przewodniczący KRRiT)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 28.12.2017

pp/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szef KRRiT: będziemy mówić o zmianach w ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 12:31
- Po 25 latach obowiązywania obecnej ustawy medialnej możemy powiedzieć, że została stworzona w zupełnie innej epoce, nieadekwatnej do dzisiejszej rzeczywistości; jest to moment zmian i o tych zmianach będziemy mówić - powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.
rozwiń zwiń