X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ta ustawa konsoliduje niedofinansowanie ochrony zdrowia na kolejne 8 lat"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:47
- Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. w 2025 r. to zdecydowanie za mało. Ta ustawa konsoliduje niedofinansowanie ochrony zdrowia na kolejnych osiem lat. Chcemy deklaracji, że te nakłady będą rosły szybciej - mówi w radiowej Jedynce Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZLL.
Audio
  • Dr Łukasz Jankowski o postulatach lekarzy rezydentów (W samo południe/Jedynka)
Łukasz Jankowski
Łukasz JankowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W piątek (5.01) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma spotkać się z protestującymi lekarzami. Lekarze-rezydenci, którzy domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach na terenie całego kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

Jak przekonuje Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZLL "lekarze nie odejdą od łóżek pacjentów". - Mamy nadzieję, że do kolejnych protestów nie dojdzie i szybko siądziemy do rozmów i wypracujemy kompromis - ocenia. Cieszą nas deklaracje premiera Mateusza Morawieckiego, o tym że chce pomoc. Wiemy, że pan premier monitoruje sytuację, a to bardzo dobry krok - dodaje.

Gość radiowej Jedynki tłumaczy też, czemu lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. - To tak naprawdę klauzula pozwalająca lekarzowi na pracowanie więcej niż 48 godzin w tygodniu. Lekarze wypowiadający klauzulę, również pracują w nadgodzinach, po prostu nie więcej niż 200 godzin w miesiącu - wyjaśnia". Według informacji Ministerstwa Zdrowia dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. W polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, z czego ok. 16 tys. to rezydenci.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której również m.in. o niedoborach kadrowych, postulatach protestujących i możliwościach cyfryzacji ochrony zdrowia. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Łukasz Jankowski (Porozumienia Rezydentów OZLL)

Godzina emisji: 12.13

Data emisji: 4.01.2018

rr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niech poleje się krew". Lekarze protestują, ministerstwo odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:10
W Warszawie około 20-osobowa grupa lekarzy rezydentów rozpoczęła po południu protest głodowy. Wspierają ich przedstawiciele innych zawodów medycznych, między innymi fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i psychologowie. Medycy oczekują płac na poziomie 2 średnich krajowych. Ministerstwo odpowiada, że to nierealne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest lekarzy. Komisja zdrowia apeluje o zaprzestanie wypowiadania klauzuli opt-out

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:46
Członkowie komisji zdrowia zaapelowali w środę "o zaprzestanie protestu polegającego na wypowiadaniu klauzuli opt-out". Komisja nie zgodziła się natomiast na przyjęcie dezyderatu wzywającego do dymisji ministra zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: najprawdopodobniej jutro spotkanie z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:34
- Nie ma powodu, aby straszyć pacjentów, że nie dostaną opieki; w służbie zdrowia nie dzieje się dobrze, ale w ostatnich dniach nie pojawiła się żadna sytuacja krytyczna - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapowiedział, że "prawdopodobnie" w piątek spotka się z rezydentami.
rozwiń zwiń