"Ta ustawa konsoliduje niedofinansowanie ochrony zdrowia na kolejne 8 lat"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:47
- Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. w 2025 r. to zdecydowanie za mało. Ta ustawa konsoliduje niedofinansowanie ochrony zdrowia na kolejnych osiem lat. Chcemy deklaracji, że te nakłady będą rosły szybciej - mówi w radiowej Jedynce Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZLL.
Audio
  • Dr Łukasz Jankowski o postulatach lekarzy rezydentów (W samo południe/Jedynka)
Łukasz Jankowski
Łukasz JankowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W piątek (5.01) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma spotkać się z protestującymi lekarzami. Lekarze-rezydenci, którzy domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB od 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń, wypowiadają - w placówkach na terenie całego kraju - klauzulę opt-out, która oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo.

Jak przekonuje Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów OZLL "lekarze nie odejdą od łóżek pacjentów". - Mamy nadzieję, że do kolejnych protestów nie dojdzie i szybko siądziemy do rozmów i wypracujemy kompromis - ocenia. Cieszą nas deklaracje premiera Mateusza Morawieckiego, o tym że chce pomoc. Wiemy, że pan premier monitoruje sytuację, a to bardzo dobry krok - dodaje.

Gość radiowej Jedynki tłumaczy też, czemu lekarze wypowiadają klauzulę opt-out. - To tak naprawdę klauzula pozwalająca lekarzowi na pracowanie więcej niż 48 godzin w tygodniu. Lekarze wypowiadający klauzulę, również pracują w nadgodzinach, po prostu nie więcej niż 200 godzin w miesiącu - wyjaśnia". Według informacji Ministerstwa Zdrowia dotychczas klauzulę opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, z czego 1889 to rezydenci. W polskich szpitalach pracuje ponad 88 tys. lekarzy, z czego ok. 16 tys. to rezydenci.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której również m.in. o niedoborach kadrowych, postulatach protestujących i możliwościach cyfryzacji ochrony zdrowia. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Łukasz Jankowski (Porozumienia Rezydentów OZLL)

Godzina emisji: 12.13

Data emisji: 4.01.2018

rr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Niech poleje się krew". Lekarze protestują, ministerstwo odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:10
W Warszawie około 20-osobowa grupa lekarzy rezydentów rozpoczęła po południu protest głodowy. Wspierają ich przedstawiciele innych zawodów medycznych, między innymi fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i psychologowie. Medycy oczekują płac na poziomie 2 średnich krajowych. Ministerstwo odpowiada, że to nierealne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest lekarzy. Komisja zdrowia apeluje o zaprzestanie wypowiadania klauzuli opt-out

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 19:46
Członkowie komisji zdrowia zaapelowali w środę "o zaprzestanie protestu polegającego na wypowiadaniu klauzuli opt-out". Komisja nie zgodziła się natomiast na przyjęcie dezyderatu wzywającego do dymisji ministra zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: najprawdopodobniej jutro spotkanie z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 09:34
- Nie ma powodu, aby straszyć pacjentów, że nie dostaną opieki; w służbie zdrowia nie dzieje się dobrze, ale w ostatnich dniach nie pojawiła się żadna sytuacja krytyczna - podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zapowiedział, że "prawdopodobnie" w piątek spotka się z rezydentami.
rozwiń zwiń