Sprawa Noakowskiego 16. "To efekt braku ustawy reprywatyzacyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 13:47
- Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-wschodniej, który nie poradził sobie z ustawą reprywatyzacyjną. Nie przez przypadek. Beneficjentami jej braku były postkomunistyczne elity - ocenił na antenie radiowej Jedynki senator, prof. Jan Żaryn. 
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o warszawskiej reprywatyzacji (Jedynka/W samo południe)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zdaniem gościa Polskiego Radia skomplikowana sytuacja prawna i brak rozwiązań ustawowych regulujących kwestie przedwojennych praw własności to wynik celowego działania przestępczych grup interesu.

- Całe to granie brakiem rozwiązań systemowych dotyczących ustawy reprywatyzacyjnej znalazło swoje konsekwencje w postaci klanu, także prawników, którzy zajęli się szukaniem dziury w całym i korzystaniem z tego systemu zła - powiedział prof. Jan Żaryn.

Przestrzegł jednak przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków w każdej sprawie dotyczącej przejmowania przedwojennych majątków, gdyż "rzeczywistość Warszawy i innych miast jest bardzo skomplikowana i nie można wszystkich przypadków wrzucać do jednego worka przestępczego".

Sprawa Noakowskiego 16

Andrzej Waltz, mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zapowiedział, że zwróci pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów w kamienicy przy Noakowskiego 16. Komentując te zapowiedzi prof. Jan Żaryn ocenił, że jest to działanie "które oznacza, że małżeństwo Waltzów przyjmuje do wiadomości istnienie w Polsce prawa i praworządnej, powołanej we właściwy sposób, komisji weryfikacyjnej". 

Jego zdaniem taki obrót spraw jest "wyrazem siły państwa". - Państwo daje jednoznaczny sygnał, że nie jest "byle jakim", tylko prawdziwym i żąda praworządności - dodał senator. 

W całej rozmowie również o rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckeigo, kondycji Platformy Obywatelskiej oraz o kontrowersyjnym występie Róży Thun w niemieckim filmie dokumentalnym.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jan Żaryn (senator PiS)

Godzina emisji: 12.13

Data emisji: 5.01.2018

rr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Małgorzata Kidawa-Błońska: część zapisów z ustawy reprywatyzacyjnej brzmi znajomo

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 09:26
- Uważam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją ds. reprywatyzacji i dać odpór zarzutom ministra Jakiego - powiedziała w "Sygnałach dnia" Małgorzata Kidawa-Błońska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt "dużej ustawy reprywatyzacyjnej" zgłoszony

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 16:06
27 lat i ponad 20 projektów ustaw o reprywatyzacji. Tylko jeden z nich autorstwa rządu Jerzego Buzka przeszedł całą ścieżkę legislacyjną, ale zawetował go Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Noakowskiego 16. "Właściciele powinni zwrócić ukradzione pieniądze"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 08:44
- Sprawa kamienicy przy Noakowskiego 16 to jedno z najobrzydliwszych przestępstw. To także jeden z przykładów, które pokazują, że mafia reprywatyzacyjna w Warszawie upokorzyła Polskę - powiedział na antenie Jedynki przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji Patryk Jaki. 
rozwiń zwiń