Wybory z kłopotami technicznymi? "Zobaczymy przy pierwszych wyborach"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 13:46
Prezydent Andrzej Duda zadecydował o podpisaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zmiany w prawie komentował na antenie Jedynki Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich.
Audio
  • Rozmowa z Zygmuntem Frankiewiczem (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pryzmat/shutterstock.com

- Uczestniczyliśmy bardzo intensywnie w pracach nad nowelizacją. Myślę, że wnieśliśmy sporo zmian do pierwotnych zapisów i w tej chwili jest mniej zagrożeń - powiedział Zygmunt Frankiewicz.

Gość audycji mówił, że na etapie prac w Sejmie i Senacie uwzględniono sporo opinii Związku Miast Polskich. - To nie oznacza jednak, że ta wersja, którą mamy teraz jest przez nas w pełni akceptowana, mamy sporo zastrzeżeń do tych zmian, ale te najpoważniejsze zostały usunięte z pierwotnego tekstu - podkreślił Frankiewicz.

- Wciąż mam wątpliwości, czy sprawność przeprowadzania tej dużej procedury, będzie taka, do której się przyzwyczailiśmy - powiedział gość audycji. Dodał, że teraz "komisje będą z natury polityczne". - Państwowa Komisja Wyborcza będzie wybierana przez parlament, a komisarze wyborczy w okręgach będą powoływani przez tę Komisję - to nie budzi entuzjazmu mojego i moich kolegów - zaznaczył prezydent Gliwic.

W opinii gościa audycji możliwe są też kłopoty od strony technicznej. - Nowi ludzie bez zaplecza, jakim jest samorząd, mogą sobie z trudem dawać radę. Zobaczymy, przy pierwszych wyborach się okaże, przy czym pierwsze wybory są najtrudniejsze - najbardziej skomplikowane do przeprowadzenia są właśnie wybory samorządowe - powiedział prezes Związku Miast Polskich.

Co zmienia nowelizacja?

W zeszłym tygodniu Sejm zaakceptował wszystkie senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego. Umożliwiają one m.in. głosowanie korespondencyjne, ale tylko osobom niepełnosprawnym oraz zwiększają rolę PKW w powoływaniu komisarzy wyborczych oraz szefa KBW.

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Zygmunt Frankiewicz (prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 17.01.2018

pr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Prezydent podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 19:26
Nowelizacja Kodeksu wyborczego zawiera wiele rozwiązań popieranych przez prezydenta Andrzeja Dudę, dlatego też zdecydował się ją podpisać - powiedział we wtorek wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha. Chodzi m.in. - jak mówił - o rozwiązania zwiększające transparentność wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Zgorzelski: skierujemy sprawę nowelizacji Kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 09:42
- W czasie wczorajszego spotkania oznajmiliśmy prezydentowi, że kierujemy sprawę nowelizacji Kodeksu wyborczego do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział na antenie Jedynki poseł PSL Piotr Zgorzelski.
rozwiń zwiń