"Objawy raka płuca pojawiają się relatywnie późno. Kaszel palacza nie dziwi, nie nie pokoi". A powinien

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 13:45
- Kaszel palacza to najczęstszy objaw raka płuca. Jeżeli występuje to zachęcam, by palący papierosy poddawał się kontroli lekarskiej przynajmniej raz w roku - przestrzegała w radiowej Jedynce Joanna Chrostowska-Wynimko, wspołautorka "Strategii Walki z Rakiem Płuca" z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Audio
  • Joanna Chrostowska-Wynimko o walce z rakiem płuca (W samo południe/Jedynka)
Rak płuca daje objawy stosunkowo późno, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskie
Rak płuca daje objawy stosunkowo późno, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrole lekarskieFoto: shutterstock.com/Komsan

Szybsze rozpoznanie, większa innowacyjność w leczeniu i kompleksowa diagnostyka - to niektóre elementy zaprezentowanej dzisiaj "Strategii Walki z Rakiem Płuca”. Co roku na ten rodzaj raka umiera 23 tysięcy Polek i Polaków. Strategia zakłada także powstanie ośrodków kompleksowego leczenia raka płuca.

- Rak płuca to nowotwór rozwijający się podstępnie, relatywnie późno dający objawy. W związku z tym w Polsce niestety rozpoznajemy go zbyt późno, a z tego powodu możliwości wyleczenia, które oferujemy naszym chorym są ograniczone. Statystyki pokazują, że niestety tylko 10 proc. chorych na raka płuca przeżywa 5 lat. To bardzo niski odsetek - tłumaczyła Joanna Chrostowska-Wynimko. Zachęcała przy tym, by nałogowi palacze obserwujący u siebie objawy takie jak przewlekły kaszel, poddawali się regularnym lekarskim kontrolom. 

Więcej na temat nowej "Strategii Walki z Rakiem Płuca" i o wyzwaniach stojących przed polską służbą zdrowia w całej rozmowie. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: dr Joanna Chrostowska-Wynimko (Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 18.01.2018

rr/ag

Czytaj także

Raj podatkowy czy "piekło nieuczciwości podatkowej"? KE chce walczyć z oszustami

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:14
- Bruksela stwierdziła, że należy spróbować wypracować wspólne podejście do tzw. rajów podatkowych. Sama nazwa jest mało trafiona, gdyż raj w naszej kulturze kojarzy się z czymś dobrym. Należałoby pewnie mówić o "piekle nieuczciwości podatkowej" - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Finansów wprowadza minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 13:51
Za tydzień wchodzi w życie nowy, minimalny podatek od nieruchomości komercyjnych. Chodzi o biurowce, galerie handlowe czy hipermarkety, których wartość przekracza 10 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie jest ta rewolucja gospodarcza, której potrzebuje Polska"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 10:29
– Jest tylko jedna merytoryczna opozycja w Polsce, to Kukiz'15. Byliśmy od początku otwarci na dyskusję, ale Prawo i Sprawiedliwość nie chciało dyskutować – przekonywał na antenie radiowej Trójki Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu (Kukiz'15).
rozwiń zwiń