"Każdy uprzątnięty dzik zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia środowiska wirusem ASF"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 14:06
- Na ASF nie ma żadnego lekarstwa czy szczepionki. Naukowcy twierdzą, że wyprodukowanie szczepionki to może być perspektywa nawet 15-letnia. Jeśli w ogóle - powiedział w radiowej Jedynce Krzysztof Jażdżewski z Głównego Inspektoratu Weterynarii. 
Audio
  • Krzysztof Jażdżewski o walce z afrykańskim pomorem świń (Jedynka/W Samo Południe)
Krzysztof Jażdżewski, z-ca Głównego Doktora Weterynarii
Krzysztof Jażdżewski, z-ca Głównego Doktora WeterynariiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Afrykański pomór świń jest śmiertelną chorobą trzody chlewnej i dzików. Wirusa rozprzestrzeniają właśnie wędrówki tych ostatnich. Naturalną barierą dla jego rozprzestrzeniania, choć zdarzają się przypadki jej przekroczenia, jest Wisła. Eksperci przewidują, że ogniska choroby będą przesuwać się po jej linii na północ.

Jak podkreślił Krzysztof Jażdzewski "na ASF nie ma żadnego lekarstwa", lecz nie znaczy to, że pozostajemy wobec choroby bezbronni. - Są dwa rodzaje zwalczania ASF, które powinny być równolegle wdrażane. Nie ma innej metody niż obniżanie populacji dzików i aktywne zbieranie padłych osobników - powiedział w radiowej Jedynce.

Zaznaczył, że codziennie przybywa wykrytych przypadków zarażonych osobników, jednak nie jest to niepokojąca statystyka, ponieważ "od roku zgłaszalność padłych dzików znacząco się zwiększyła". Walka z ASF to już nie tylko oczekiwanie na zgłoszenia i utylizacja zarażonych osobników, ale i akcje poszukiwawcze przeprowadzane m.in. przez wojsko. 

Więcej na temat trudnej walki z afrykańskim pomorem świń w całej rozmowie.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Krzysztof Jażdzewski (Główny Inspektorat Sanitarny)

Data emisji 05.02.2017

Godzina emisji: 12.12

rr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ASF: wirus u dzików jest już po lewej stronie Wisły

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 20:24
Dziki stanowią nadal największe zagrożenie dla prznoszenia afrykańskiego pomoru świń. Do tej pory zanotowano już 600 przypadków wywołanych przez te zwierzęta w Polsce. Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, odnaleziono kolejne padłe cztery dziki. Tyle, że martwe zwierzęta znalazły się po lewej stronie Wisły, która dotychczas odgradzała obszar wystepowania zarazy. Mowa o czterech padłych dzikach w gminie Izabelin na Mazowszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie perspektywy przed branżą hodowli trzody chlewnej?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:38
Rosja zniosła w minionym tygodniu zakaz importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, wprowadzony z powodu afrykańskiego pomoru świń, spełniając tym samym wymogi Światowej Organizacji Handlu. Trudno jednak spodziewać się istotnych efektów tego posunięcia, biorąc pod uwagę ograniczenia w handlu z Unią, wynikające z napięć politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa i rozwoju wsi: raport NIK ws. ASF w Polsce jest nierzetelny

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 08:37
- Polska była i jest przygotowana do walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń - stwierdził na antenie Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
rozwiń zwiń