"Nie mamy środków do neutralizowania rosyjskich rakiet Iskander"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 13:00
Rosja oficjalnie potwierdziła rozmieszczenie w Obwodzie Kaliningradzkim kompleksów rakietowych Iskander o zasięgu 500 km. - Zagrożenie jest o tyle dla nas nieprzyjemne, że nie mamy środków, za pomocą których moglibyśmy te Iskandery zneutralizować - przyznaje Romuald Szeremietiew.
Audio
  • Romuald Szeremietiew o stanie modernizacji polskiej armii i zagrożeniu ze strony Rosji (W samo południe/Jedynka)
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Ekspert do spraw wojskowości podkreśla, że Iskander jest bronią ofensywną i służy do niszczenia celów lądowych. - 500 kilometrów to optymistyczna wersja, bo są Iskandery, które mają większy zasięg, ale Rosjanie się do tego nie przyznają - zaznacza.

Podczas wczorajszego (6 lutego) posiedzenia sejmowej komisji obrony posłowie opozycji zwrócili się do Ministerstwa Obrony z prośbą o informację "o przyczynach niepowodzeń w realizacji kluczowych dla sił zbrojnych projektów dotyczących pozyskania nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia".

- Pojawia się pytanie, jak wygląda program modernizacji sił zbrojnych i co odziedziczył minister Mariusz Błaszczak po poprzednikach - podkreśla Romuald Szeremietiew. - Modernizacja musi być następstwem pewnego założenia strategicznego. Jeżeli nie mamy sposobu, jak mamy zamiar obronić granice, a ten sposób powinien być zawarty w strategii obronności Rzeczpospolitej, której nie mamy, to jest tak, jak jest. Wygląda to tak, jakby ktoś wybrał się na rozdroża i zapomniał zabrać kompasu - dodaje.

Gość audycji odpowiada też na pytanie, dlaczego wciąż Polska nie posiada takiej strategii i wyjaśnia, czego możemy uczyć się od Hiszpanów.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Romuald Szeremietiew (dr hab. nauk wojskowych, prof. Społecznej Akademii Nauk)

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 12.15

mg/kk

Czytaj także

Były wiceszef MON: póki Rosja obawia się reakcji USA i NATO, będzie miarkować swoje działania

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 08:30
W Rosji oprócz manewrów Zapad w różnych regionach odbywa się w ostatnim czasie wiele ćwiczeń - mówił w Jedynce były wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew. Zaznaczył, że oprócz tego Rosja robi sprawdziany gotowości bojowej, a to dotyczy dziesiątek tysięcy żołnierzy
rozwiń zwiń