X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Żaryn: burza wokół ustawy o IPN przybierze jeszcze na sile

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 16:59
Polsko-izraelski spór związany z ustawą o IPN może jeszcze rozgorzeć, zwłaszcza w kontekście rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku - uważa  prof. Jan Żaryn. Senator PiS komentował sprawę napięć wokół nowelizacji, goszcząc w radiowej Jedynce.
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o polsko-izraelskim sporze ws. ustawy o IPN (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia dla osób, które przypisują Polsce współodpowiedzialność za zbrodnie hitlerowców w czasie II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale odesłał kilka jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. 

Ustawa wywołała protesty w Izraelu. Miejscowe władze wraz z historykami i intelektualistami apelowały do polskich władz o zmiany w przepisach, bo uważają ustawę za fałszowanie historii. Polskie władze tłumaczą, że chodzi o obronę dobrego imienia Polski. 

Senator PiS Jan Żaryn goszcząc w audycji "W samo południe" porównał kryzys wokół ustawy IPN do burzy, która przybiera na sile. - Już niedługo w marcu będziemy mieli do czynienia z potężnym huraganem, wynikającym z 50. rocznicy wydarzeń marcowych w Polsce. One wrócą jak bumerang nie w tej odsłonie, która dla nas jest dobrą i pozytywną pamięcią, czyli sprzeciwu młodego pokolenia, ale przybędzie z falą antysemityzmu - mówił senator PiS goszcząc w radiowej Jedynce.

Na pytanie o to, czy można takich sporów unikać, Jan Żaryn przyznał, że ten dzisiejszy kryzys to przykład na to, że nie można udawać w relacjach polsko-izraelskich. - Nie istnieje tylko i wyłącznie idylla. W pamięci historycznej mamy jeszcze bardzo wiele sobie do powiedzenia. Między innymi różny stosunek do komunizmu, PRL, a także do wydarzeń marcowych. I trzeba to przyjąć do wiadomości, nie być zaskoczonym - mówił Jan Żaryn.

- Oczywiście w demokratycznym Izraelu istnieją różne siły polityczne, które także grają pamięcią historyczną i premier Netanjahu uznał, że musiał wyrazić swoją opinię, by wygrać nadchodzące wybory. Ale to nie są nasze kłopoty, to są kłopoty Izraela - zauważył Jan Żaryn.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Prof. Jan Żaryn (Senator Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 09.02.2018

Godzina emisji: 12.15

dad/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Patryk Jaki o nowelizacji ustawy o IPN: przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 07:57
- Byliśmy "chłopcem do bicia". Jeżeli Polskę dało się wrobić w Holokaust, to już da się nas wrobić we wszystko. Przyszedł moment, żeby powiedzieć "dość" i dobrze, że całe państwo wreszcie się zmobilizowało - mówił w "Sygnałach dnia" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń