"Spam, niezamówiony telemarketing. Z tym chcemy walczyć". Nowe przepisy o danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:50
- Nowe zapisy w prawie pozwolą nam m.in. na egzekwowanie prawa do bycia zapomnianym - dotyczy to wyszukiwarek, sieci społecznościowych - mówił w Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Mają one wejść w życie już w maju. Na ich podstawie będzie można skuteczniej bronić się przed telefonami telemarketerów czy usuwać swoje dane z baz lub sieci społecznościowych.
Audio
  • Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji, o nowych przepisach, które wejdą w życie w maju (Jedynka/W samo południe)
Dr Maciej Kawecki
Dr Maciej KaweckiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Po zakończonych konsultacjach społecznych, opiniowaniu, resort cyfryzacji skierował do komitetu rady ministrów ds. europejskich projekt ustawy o ochronie danych osobowych, zapewniającej stosowanie unijnego rozporządzenia (RODO). - Następne kroki to Komitet Stały RM, komisja prawnicza, posiedzenie RM. Jednak ponieważ prawo unijne trzeba wdrożyć do maja, zatem prace będą prowadzone tak szybko, jak to możliwe - powiedział dr Maciej Kawecki.

- Prawo unijne RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) wejdzie w życie tak czy inaczej - wyjaśnił przy tym. Przepisy krajowe, które je dopełniają, powinny zacząć obowiązywać w tym samym czasie - mówił dr Maciej Kawecki. Dodał, że zawierają one duży pakiet regulacji dotyczących przedsiębiorców. Reforma unijna może być trudna do wdrożenia - zatem w przepisach krajowych przewidziano rozwiązania z myślą o biznesie, większym i mniejszym.

Co zmieni nowe prawo? Spam, niezamówiony telemarketing - to działania, z którymi chcemy walczyć, wprowadzając przepisy - zapowiadał gość Jedynki. - Te działania i dziś są bezprawne, ale instrumenty do walki z nimi są słabe - mówił. Zaznaczył, że w nowych przepisach będą nowe podstawy dochodzenia roszczeń, będą możliwe pozwy, będą kary.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Rada ds. Ochrony Danych Osobowych - to nowe organy, zaplanowane w przepisach. Urząd Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych będzie przekształcony w Prezesa Urzędu Ochrony Danych - wyjaśnił gość Jedynki.

Możliwe do egzekwowania będzie nowe uprawnienie - prawo do bycia zapomnianymi- a będzie ono realizowane przez prawo żądania usunięcia danych z wyszukiwarki, z bazy danych telemarketera. - Będzie można poprosić o usunięcie danych osobowych - a jeśli to się nie stanie, będzie można wystąpić ze skargą do nowego organu tworzonego w projektowanych przepisach, Prezesa Urzędu Ochrony Danych - mówił gość "W samo południe". Będzie można poprosić o usunięcie zdjęcia ze strony zakładu pracy, jeśli nie pracujemy już w tym miejscu.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Maciej Kawecki (koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 09.02.2018

agkm/kk