X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Spam, niezamówiony telemarketing. Z tym chcemy walczyć". Nowe przepisy o danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 13:50
- Nowe zapisy w prawie pozwolą nam m.in. na egzekwowanie prawa do bycia zapomnianym - dotyczy to wyszukiwarek, sieci społecznościowych - mówił w Jedynce dr Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Mają one wejść w życie już w maju. Na ich podstawie będzie można skuteczniej bronić się przed telefonami telemarketerów czy usuwać swoje dane z baz lub sieci społecznościowych.
Audio
  • Maciej Kawecki, koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji, o nowych przepisach, które wejdą w życie w maju (Jedynka/W samo południe)
Dr Maciej Kawecki
Dr Maciej KaweckiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Po zakończonych konsultacjach społecznych, opiniowaniu, resort cyfryzacji skierował do komitetu rady ministrów ds. europejskich projekt ustawy o ochronie danych osobowych, zapewniającej stosowanie unijnego rozporządzenia (RODO). - Następne kroki to Komitet Stały RM, komisja prawnicza, posiedzenie RM. Jednak ponieważ prawo unijne trzeba wdrożyć do maja, zatem prace będą prowadzone tak szybko, jak to możliwe - powiedział dr Maciej Kawecki.

- Prawo unijne RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) wejdzie w życie tak czy inaczej - wyjaśnił przy tym. Przepisy krajowe, które je dopełniają, powinny zacząć obowiązywać w tym samym czasie - mówił dr Maciej Kawecki. Dodał, że zawierają one duży pakiet regulacji dotyczących przedsiębiorców. Reforma unijna może być trudna do wdrożenia - zatem w przepisach krajowych przewidziano rozwiązania z myślą o biznesie, większym i mniejszym.

Co zmieni nowe prawo? Spam, niezamówiony telemarketing - to działania, z którymi chcemy walczyć, wprowadzając przepisy - zapowiadał gość Jedynki. - Te działania i dziś są bezprawne, ale instrumenty do walki z nimi są słabe - mówił. Zaznaczył, że w nowych przepisach będą nowe podstawy dochodzenia roszczeń, będą możliwe pozwy, będą kary.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Rada ds. Ochrony Danych Osobowych - to nowe organy, zaplanowane w przepisach. Urząd Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych będzie przekształcony w Prezesa Urzędu Ochrony Danych - wyjaśnił gość Jedynki.

Możliwe do egzekwowania będzie nowe uprawnienie - prawo do bycia zapomnianymi- a będzie ono realizowane przez prawo żądania usunięcia danych z wyszukiwarki, z bazy danych telemarketera. - Będzie można poprosić o usunięcie danych osobowych - a jeśli to się nie stanie, będzie można wystąpić ze skargą do nowego organu tworzonego w projektowanych przepisach, Prezesa Urzędu Ochrony Danych - mówił gość "W samo południe". Będzie można poprosić o usunięcie zdjęcia ze strony zakładu pracy, jeśli nie pracujemy już w tym miejscu.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Maciej Kawecki (koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji)

Godzina emisji: 12.15

Data emisji: 09.02.2018

agkm/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak