Jan Żaryn: w naszej polskiej tradycji jest przyjmowanie obcych, a nie wypędzanie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 14:32
Władza w PRL była niepolskiego pochodzenia - obcego, moskiewskiego - ale z polskimi nazwiskami, z polskim rodowodem bardzo wielu ludzi. I za to jesteśmy gotowi przeprosić - powiedział w audycji "W samo południe" senator Jan Żaryn z PiS.
Audio
  • Jan Żaryn o projekcie uchwały w 50. rocznicę wydarzeń marcowych z 1968 r. (Jedynka/W samo południe)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Do Senatu wpłynął projekt uchwały autorstwa Jana Żaryna w sprawie wydarzeń z marca '68.  Wydarzenia sprzed 50 lat określone są w nim mianem "pokoleniowego zrywu wolnościowego". Jego symbolem był protest studentów UW przeciwko wydaleniu swoich kolegów z uczelni. Podkreślono, że protest młodzieży zbiegł się z czystkami w aparacie partii i administracji dokonywanymi przez grupę komunistów polskich, a skierowanymi od 1967 r. przeciwko osobom pochodzenia żydowskiego. W projekcie uchwały czytamy między innymi o tym, że władze komunistyczne, uruchamiając antysemickie wiece i przymuszając Polaków do brania w nich udziału, nie reprezentowały woli Narodu, a interesy Moskwy.

- Treścią uchwały jest przede wszystkim przypomnienie wydarzeń marca 68 r., wydarzeń, które zainicjowała polska młodzież, spontanicznie buntując się przeciwko próbom ograniczenia dostępu do kultury – czyli do tego, co w naturze człowieka jest niezbywalne - powiedział Jan Żaryn. Senator podkreślił, że bunt wpisał się w konkretną polską tradycję wolnościową, która jest nasycona chrześcijaństwem. - O to modlił się prymas Stefan Wyszyński podczas obchodów milenijnych, by właśnie to nowe plemię się narodziło, żeby ta polskość nie zaginęła pod butem propagandowym i ideologicznym komunistów - dodał gość Jedynki. 

Senator wskazał, że w tym samym czasie mamy do czynienia z czystkami antyżdydowskimi, które są pochodzenia moskiewskiego. - Władza w PRL była niepolskiego pochodzenia - obcego, moskiewskiego - ale z polskimi nazwiskami, z polskim rodowodem bardzo wielu ludzi. I za to jesteśmy gotowi przeprosić - powiedział Jan Żaryn.

Wskazał, że marcowa propaganda wypływająca z szeregów PZPR rozlała się na społeczeństwo polskie. - Pytanie, jak głęboko ta manipulacja i patologia, została zafundowana narodowi, znalazła w nas pozytywne przyjęcie - dodał. - Chciałbym bardzo mocno podkreślić, że to komuniści wypędzali. W naszej polskiej tradycji jest przyjmowanie obcych, a nie wypędzanie - stwierdził senator.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o wydarzeniach marca '68.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Żaryn (senator PiS)

Godzina emisji: 12.16

Data emisji: 27.02.2018

fc

Czytaj także

Prof. Jan Żaryn: demokratyczny naród jest podstawą istnienia Polski niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 17:00
– Byliśmy w pełni świadomi od początku Polski niepodległej, że jednym z warunków sine qua non istnienia demokratycznego państwa polskiego jest istnienie demokratycznego narodu polskiego – mówi w audycji "Cogito ero..." gość Macieja Pawlickiego. 
rozwiń zwiń