Małgorzata Wypych o stosunkach polsko-izraelskich: najważniejsze, że usiedliśmy do wspólnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 14:01
- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
Audio
  • Posłanka PiS, Małgorzata Wypych o dialogu polsko-izraelskim i wyborze Zdzisława Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego PE (w samo południe/Jedynka)
Małgorzata Wypych, posłanka PiS
Małgorzata Wypych, posłanka PiSFoto: PR/Wojciech Kusiński

- Jest to rzeczywiście pierwsze spotkanie grupy dialogu pomiędzy Polską i Izraelem. Grupa to powstała na skutek spotkania przywódców naszych państw. Informacje jakie mamy od szefa polskiej grupy wskazują na to, ze ten dialog powinien być przeprowadzony już dawno, dawno temu, tak naprawdę wtedy, kiedy dochodziło na zachodzie Europy do sytuacji, kiedy była mowa o tak zwanych "polskich obozach śmierci" – podkreśliła posłanka Wypych.

Posłanka PiS nawiązała do niedawno uchwalonej nowelizacji ustawy o IPN. Małgorzata Wypych powiedziała, że jej zdaniem najważniejszym zadaniem grupy polsko-izraelskiej jest wyjaśnienie istoty zapisów nowego prawa. – Ze strony izraelskiej największy sprzeciw budził rzekomy fakt, że w myśl nowych przepisów nie będzie możliwe przeprowadzanie badań naukowych jak również działalności artystycznej. Zdaniem posłanki to nieporozumienie. – Jest to jak najbardziej możliwe – powiedziała Wypych.

Posłanka uważa, że to właśnie brak komunikacji jest przyczyną ostatnich nieporozumień w stosunkach polsko-izraelskich. Wyjaśnienie tych problemów jest podstawowym zadaniem grupy polsko-izraelskiej. - Mam nadzieję, że to już jest przeszłość – powiedziała Małgorzata Wypych. Jej zdaniem już wkrótce dojdzie do pełnej normalizacji wzajemnych stosunków między Polską i Izraelem. – Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu – powiedziała posłanka.

Deputowana PiS odniosła się również, do wyboru profesora Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. – To jest bardzo istotne – mówiła posłanka – To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Małgorzata Wypych, posłanka PiS

Godzina emisji: 12.14

Data emisji: 02.03.2018

ms

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zespół ds. relacji polsko-izraelskich udaje się do Izraela. "Oczekujemy, że spotkanie rozpocznie dialog"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 06:53
- Zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem udaje się w środę do Jerozolimy, gdzie w czwartek spotka się ze swoim odpowiednikiem w celu podjęcia dialogu. - Oczekujemy, że spotkanie rozpocznie deeskalację napięcia - powiedział szef zespołu, wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.
rozwiń zwiń