X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogdan Borusewicz: PO nie poprze "uchwały marcowej" w obecnym brzmieniu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 13:41
- Na pewno nie zgodzimy się na uchwałę w wersji senatora Jana Żaryna - powiedział dzisiaj Bogdan Borusewicz o senackim projekcie uchwały mającej upamiętnić tak zwane "wydarzenia marcowe". Wicemarszałek senatu był gościem audycji "W samo południe".
Audio
Bogdan Borusewicz
Bogdan BorusewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość Krzysztofa Grzesiowskiego wyraził swoje zaniepokojenie niektórymi zapisami projektu uchwały senackiej mającej upamiętnić tak zwane "wydarzenia marcowe". Wicemarszałek senatu podkreślił, że jego klub w tym kształcie nie poprze projektu uchwały.

- No zobaczymy czy będzie nasze poparcie - mówił Bogdan Borusewicz - Na pewno nie zgodzimy się na uchwałę w wersji senatora Żaryna. Jest absolutnie niedopuszczalne, żeby zawierać takie sformułowania, jakie tam się pojawiają. Senator Żaryn z jednej strony wyraża ubolewanie, że 20 tysięcy ludzi zostało zmuszonych do emigracji, ale uznaje, że część z nich było zbrodniarzami stalinowskimi - podkreślił gość radiowej Jedynki.

Bogdan Borusewicz nie zgadza się również z oceną roli Kościoła katolickiego w wydarzeniach Marca zawartą w projekcie PiS. - Senator Żaryn poświęca wiele miejsca roli Kościoła, pisze, że Kościół wspierał, co nie jest prawdą - podkreślił wicemarszałek senatu. - Episkopat zachowywał duży dystans do wydarzeń marcowych. Jeśli uchwała miałby być w tym brzmieniu to lepiej, żeby jej w ogóle nie było - powiedział Borusewicz.

Zapytany czy dopuszcza możliwość, że w sytuacji braku porozumienia w Senacie, prace nad uchwałą mogą być przekazane do Sejmu, Borusewicz wyraził swój sceptycyzm w tej kwestii. - Bardzo możliwe, że tak się stanie, ale ja obawiam się o wydźwięk takiej uchwały. W Sejmie większość ma PiS i Ruch Kukiz`15 i ja najpierw muszę zobaczyć konkretny projekt uchwały sejmowej i wtedy podejmę decyzję w głosowaniu, czy się zgadzam na ten tryb załatwienia tej sprawy - powiedział senator PO.

Bogdan Borusewicz nie krył również swego negatywnego stosunku do kształtu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Ja tę ustawę oceniam jak najgorzej. Absolutnie odrzucam wprowadzenie takiej zasady, że ocenę historii robi się poprzez Kodeks karny, bądź przez ustawy sejmowe lub senackie. PiS powinien się z tej ustawy wycofać jak najszybciej - mówił Bogdan Borusewicz. Znowelizowana ustawa o IPN obowiązuje od 1 marca.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Bogdan Borusewicz (wicemarszałek Senatu)

Godzina emisji: 12.12

Data emisji: 6.03.2018

ms/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instytut Pamięci Narodowej uruchomi w Chicago kolejny Przystanek Historia. Ma popularyzować historię Polski i być miejscem do dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 14:15
- Powołanie kolejnego Przystanku Historia to inicjatywa, która ma łączyć młodych i starszych - przyciągać pokolenia. Chcemy do nich dotrzeć z przekazem, że warto uczyć się historii Polski i warto być jej ambasadorem - powiedział w radiowej Jedynce Adam Przegaliński, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Wypych o stosunkach polsko-izraelskich: najważniejsze, że usiedliśmy do wspólnego stołu

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 14:01
- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec '68: Senat pracuje nad wspólną uchwałą. Łączenie projektów PiS i PO

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 18:06
Senacka komisja ustawodawcza przerwała prace nad projektami uchwał w sprawie Marca '68. Dwie propozycje złożyły do izby kluby PiS oraz PO. Senatorowie mają kontynuować prace zmierzające do połączenia projektów. 
rozwiń zwiń