X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Grosfeld wspomina Marzec'68 jako przełomowy moment w swoim życiorysie. "Ta droga zaczęła się wtedy"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:30
- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną - powiedział w radiowej Jedynce Jan Grosfeld, polski ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Prof. Jan Grosfeld o wydarzeniach marca'68 (Jedynka/W samo południe)
Prof. Jan Grosfeld
Prof. Jan GrosfeldFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prof. Jan Grosfeld wspomina wydarzenia Marca'68 jako moment "przebudzenia". Dotychczas był skupiony na swojej karierze naukowej i pozostawał niezaangażowany w politykę. - Byłem człowiekiem oportunistycznie nastawionym, to był dla mnie taki dość mocny prztyczek powodujący przebudzenie. Ta droga zaczęła się wtedy - podkreślił na antenie radiowej Jedynki.

Czytaj więcej:
marzec'68_663x364.jpg
Zobacz serwis specjalny: Marzec 1968

- Obudził się we mnie taki najprostszy sprzeciw wobec niesprawiedliwości. Nie w wymiarze systemowym, ale takim właśnie bardzo konkretnym. Widziałem uzbrojonych ludzi, którzy biją tych, którzy nie tylko nie są uzbrojeni, ale nawet niepełnosprawni - powiedział wspominając uniwersyteckiego kolegę, chorującego na chorobę Heinego-Medina, brutalnie pobitego przez milicję w trakcie pacyfikacji na Uniwersytecie Warszawskim.

- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną. Oczywiście, że argument antysemicki został wprowadzony świadomie, ale w jakiś sposób poskutkował. Mam bardzo wiele relacji z tamtych czasów, ludzi którzy nie mieli żadnych stanowisk, byli pochodzenia żydowskiego i pracowali zwykłą, przeciętną pracą. W ich środowiskach pracy dokonywały się rzeczy naprawdę okropne i rzadko zdarzało się, żeby ktokolwiek zabrał głos ich obronie - wskazał prof. Grosfeld.

- Oczywiście, że to wtedy kosztowało, ale nie tyle, co ochrona Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Wiązało się to np. z utratą pracy, co wtedy wydawało się "małą śmiercią" - dodał.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Grosfeld (ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 8.03.2018

Godzina emisji: 12.17

rr/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
8 marca 1968 rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowali studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata z okazji 50. rocznicy protestów studenckich. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 21:30
- Marzec'68 dla Polski, dla Polaków, którzy walczyli o wolność powinien być powodem do dumy, a nie powodem do wstydu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty pt. "Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności ani też zasady zbiorowej nieodpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 08:10
Działacz opozycyjny w PRL, a także uczestnik Marca'68 Czesław Bielecki powiedział, że polski rząd nie powinien przepraszać za działania władz komunistycznych podczas Marca'68. - Nie można stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności ani też zasady zbiorowej nieodpowiedzialności - podkreślił. 
rozwiń zwiń