Prof. Jan Grosfeld wspomina Marzec'68 jako przełomowy moment w swoim życiorysie. "Ta droga zaczęła się wtedy"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 13:30
- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną - powiedział w radiowej Jedynce Jan Grosfeld, polski ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Prof. Jan Grosfeld o wydarzeniach marca'68 (Jedynka/W samo południe)
Prof. Jan Grosfeld
Prof. Jan GrosfeldFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prof. Jan Grosfeld wspomina wydarzenia Marca'68 jako moment "przebudzenia". Dotychczas był skupiony na swojej karierze naukowej i pozostawał niezaangażowany w politykę. - Byłem człowiekiem oportunistycznie nastawionym, to był dla mnie taki dość mocny prztyczek powodujący przebudzenie. Ta droga zaczęła się wtedy - podkreślił na antenie radiowej Jedynki.

Czytaj więcej:
marzec'68_663x364.jpg
Zobacz serwis specjalny: Marzec 1968

- Obudził się we mnie taki najprostszy sprzeciw wobec niesprawiedliwości. Nie w wymiarze systemowym, ale takim właśnie bardzo konkretnym. Widziałem uzbrojonych ludzi, którzy biją tych, którzy nie tylko nie są uzbrojeni, ale nawet niepełnosprawni - powiedział wspominając uniwersyteckiego kolegę, chorującego na chorobę Heinego-Medina, brutalnie pobitego przez milicję w trakcie pacyfikacji na Uniwersytecie Warszawskim.

- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną. Oczywiście, że argument antysemicki został wprowadzony świadomie, ale w jakiś sposób poskutkował. Mam bardzo wiele relacji z tamtych czasów, ludzi którzy nie mieli żadnych stanowisk, byli pochodzenia żydowskiego i pracowali zwykłą, przeciętną pracą. W ich środowiskach pracy dokonywały się rzeczy naprawdę okropne i rzadko zdarzało się, żeby ktokolwiek zabrał głos ich obronie - wskazał prof. Grosfeld.

- Oczywiście, że to wtedy kosztowało, ale nie tyle, co ochrona Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Wiązało się to np. z utratą pracy, co wtedy wydawało się "małą śmiercią" - dodał.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Grosfeld (ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 8.03.2018

Godzina emisji: 12.17

rr/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 06:00
8 marca 1968 rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowali studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata z okazji 50. rocznicy protestów studenckich. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 21:30
- Marzec'68 dla Polski, dla Polaków, którzy walczyli o wolność powinien być powodem do dumy, a nie powodem do wstydu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas debaty pt. "Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie można stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności ani też zasady zbiorowej nieodpowiedzialności"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 08:10
Działacz opozycyjny w PRL, a także uczestnik Marca'68 Czesław Bielecki powiedział, że polski rząd nie powinien przepraszać za działania władz komunistycznych podczas Marca'68. - Nie można stosować zasady zbiorowej odpowiedzialności ani też zasady zbiorowej nieodpowiedzialności - podkreślił. 
rozwiń zwiń