Irena Lasota: mówienie dziś o "sędziach marcowych" to spore nadużycie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:53
- Mówienie dziś o "sędziach marcowych" w kontekście wydarzeń roku 1968 to nadużycia, które sprawiają mi przykrość - powiedziała na antenie Jedynki publicystka Irena Lasota.
Audio
  • Irena Lasota o wydarzeniach marcowych i ustawie degradacyjnej (W samo południe/Jedynka)
Irena Lasota
Irena LasotaFoto: PAP/Marcin Obara

6 marca Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. - To wybór sędziów marcowych, powiązanych z Ministerstwem Sprawiedliwości - komentowała z mównicy sejmowej Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.

- To są nadużycia, które robią mi dużą przykrość. To znaczy, że Ci ludzie nie wiedzą czym był marzec. To odnosi się do "docentów marcowych", którzy awansowali tylko dlatego, że była komunistyczna kampania antyintelektualna. To są Ci ludzie, którzy wyrzucali mądrzejszych od siebie, zawłaszcza na wydziałach humanistycznych - powiedziała Irena Lasota.

Publicystka pytana o ustawę degradacyjną stwierdziła, że "pozbawienie stopni gen. Jaruzelskiego powinno być odsunięte do 21 sierpnia". - To właśnie wtedy doszło do inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Moim zdaniem była to największa hańba tamtych lat i dlatego przy okazji tej rocznicy w sierpniu, można by go zdegradować. Dla mnie to był zdrajca, który poniżył nasz naród - dodała Lasota.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Irena Lasota (publicystka, uczestniczka wydarzeń marcowych 1968)

Data emisji: 09.03.2018

Godzina emisji: 12.12

koz/kh

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Lekcji RP

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:46
- Moja Polska nie ma powodu przepraszać za Marzec '68, ale proszę Polaków narodowości żydowskiej o wybaczenie Polsce w ogóle - powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas debaty, zorganizowanej w Belwederze w ramach obchodów 50. rocznicy wydarzeń.
rozwiń zwiń