Umowa na zakup systemu Patriot podpisana. Ekspert: to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 12:55
- Na pewno z Patriotami obrona kraju ma większy sens - mówił w audycji "W samo południe" Maciej Szopa z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Audio
  • Maciej Szopa o zakupie systemu Patriot (W samo południe/Jedynka)
Wystąpienie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski
Wystąpienie ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla PolskiFoto: PAP/Paweł Supernak

Dziś (środa, 28.03) szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski. Będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów.

Maciej Szopa tłumaczył, że to bardzo dobra inwestycja, a te pociski mają wysoką skuteczność w zwalczaniu celów. Jak mówił gość Jedynki, to kontrakt opiewający na olbrzymią kwotę, ale tego typu systemy tyle kosztują. - Rumunia zapłaciła 3,9 miliarda dolarów za swoje siedem baterii, ale nie otrzymała żadnego offsetu i perspektyw na prace przy Patriotach. Polska inwestuje w przyszłość, by później np. taniej utrzymywać te wyrzutnie - podkreślił ekspert.

Dodał, że dzięki systemowi Patriot w 2024 roku, po zakończeniu drugiej fazy, Polska ma szansę znaleźć się w światowej elicie państw posiadających nowoczesne uzbrojenie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi:  Wojciech Dąbrowski

Gość: Maciej Szopa (Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 28.03.2018

Godzina emisji: 12.16

mr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest umowa na system antyrakietowy Patriot. "To wprowadzenie Polski w zupełnie nowy świat"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:41
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w Warszawie umowę na zakup amerykańskiego systemu rakietowego Patriot. Minister obrony narodowej poinformował, że cena pierwszej fazy programu Wisła to 4 miliardy 750 milionów dolarów. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku mówiło się o kontrakcie wartym 10 miliardów. W uroczystości w Warszawie uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. 
rozwiń zwiń