X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Świat: pomnik jest hołdem dla pielgrzymujących do Katynia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:50
- Wśród ofiar było nazwisko żony. Nie miałem złudzeń – bo telefon był wyłączony, a żona była "gadułą”. Choć tak, był cień niepewności, że żona pojechała pociągiem – wspominał dzień katastrofy Jacek Świat, mąż Aleksandry Natalli-Świat. Ocenił, że Rosjanie są winni lub współwinni - czy to ma być zamach, czy zaniedbanie, a zatem nie powinni sądzić w swojej sprawie. Nie można dać złodziejowi prawa do sądzenia - mówił.
Audio
  • Jacek Świat, mąż posłanki Aleksandry Natalli-Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej (W samo południe/Jedynka)
Na zdjęciu archiwalnym z 15.04.2010 r. trumny z ciałami 34 ofiar katastrofy smoleńskiej, na lotnisku wojskowym na warszawskim Okęciu
Na zdjęciu archiwalnym z 15.04.2010 r. trumny z ciałami 34 ofiar katastrofy smoleńskiej, na lotnisku wojskowym na warszawskim OkęciuFoto: PAP/Paweł Supernak

TYLKO U NAS
Serwis Smoleńsk baner 1200.jpg
SERWIS SPECJALNY: SMOLEŃSK

- Pomnik był długo wyczekiwany, wstydem jest dla władz Warszawy, że powstał później niż na Węgrzech. Nie ma w nim cienia polityki. To pomnik tych, którzy oddali życie, jadąc z pielgrzymką do Katynia. Są tam przedstawiciele wszystkich środowisk politycznych, ideologicznych, różnych środowisk zawodowych. Powinien stanąć bardzo dawno – stwierdził, pytany o kwestię monumentu poseł Jacek Świat.

Poseł stwierdził, że pomnik stanie się ważnym punktem Warszawy. - Jest nadzieja, że społeczeństwo pokaże, iż jest to ważne miejsce, a ci, którzy chcą go zburzyć, opamiętają się – mówił.

Ocenił, że oddanie śledztwa Rosjanom doprowadziło do tego, że "Rosjanie dostali wolną rękę, a przecież są potencjalnymi winnymi czy współwinnymi, obojętnie, czy mówimy o zamachu, sabotażu, zaniedbaniach". - Są współwinni. Nie można dać złodziejowi prawa do tego, by przeprowadził śledztwo i sądził – tłumaczył.

W ciągu najbliższych tygodni zostanie przedstawiony raport techniczny katastrofy smoleńskiej. Miałem nadzieję, że wszystko wyjaśnione będzie w ciągu 2 lat od katastrofy – wspominał. Co się zdarzyło - powiedzieć dziś trudno, przyznał polityk, aczkolwiek dopuszcza różne hipotezy.

Pierwsze dni to mgła

Jacek Świat był też pytany o wspomnienia pierwszych dni po katastrofie.

- Pierwsze dni to mgła, przez którą wracają obrazy, fragmenty wspomnień. Trudno odtworzyć szczegóły - mówił. Były wspomnienia, modlitwy, rozmowy z bliskimi, amok, otępienie – mówił Jacek Świat.

Byliśmy jak sądzę dobrym małżeństwem, Ola odeszła tuż przed naszym srebrnym weselem. Już myśleliśmy, gdzie pojedziemy, co kupimy sobie nawzajem jako prezenty. Nie było czegoś, czego by można żałować – mówił.

Więcej wspomnień i refleksji w audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi:  Wojciech Dąbrowski

Gość: Jacek Świat (poseł PiS)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 12.18

agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

8. rocznica katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda: powstała wyrwa, której nic nie naprawi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 13:04
- 10.04.2010 r. odeszło bardzo wielu ludzi, którzy byli skarbem dla Polski i to jest taka wyrwa, której chyba nic nie potrafi naprawić – mówił na Wawelu prezydent Andrzej Duda po złożeniu kwiatów na sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń