Sejm nowelizował ustawę o ratownictwie medycznym, system będzie upaństwowiony

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:26
13 kwietnia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym. W myśl nowych przepisów system ratownictwa będzie w Polsce państwowy. Dysponenci prywatni będą mogli świadczyć swoje usługi tylko do końca roku. O nowych przepisach mówił na antenie Jedynki Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.
Audio
  • Szef Związku Zawodowego Ratowników Medycznych Roman Badach-Rogowski o zmianach w przepisach (W samo południe/Jedynka)
- Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego było naszym postulatem - mówi Roman Badach-Rogowski
- Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego było naszym postulatem - mówi Roman Badach-RogowskiFoto: PAP/Marcin Obara

- Upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego było jednym z naszych postulatów i to już od wielu lat - powiedział gość audycji "W samo południe". - Chcieliśmy, żeby ratownictwo medyczne było od góry do dołu państwowe, tak jak pozostałe służby, które odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo obywateli - dodał.

Gość Krzysztofa Grzesiowskiego podkreślił, że dysponenci prywatni stanowią dziś niecałe 10 procent całego systemu ratownictwa medycznego. Prywatne firmy w myśl znowelizowanej ustawy będą mogły działać tylko do końca tego roku. Zdaniem Romana Badacha-Rogowskiego, dysponenci publiczni są przygotowani do przejęcia ich obowiązków.

- Obywatele nie odczują tych zmian. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi wydatkami budżetowymi - zwrócił uwagę przedstawiciel związkowców. - Państwo ma obowiązek dbania o nasze bezpieczeństwo. Tak samo, jak państwo dba o bezpieczeństwo naszych granic czy zabezpiecza nas przed skutkami różnych katastrof - wskazał.

Gość audycji zaznaczył, że jego zdaniem "prywatne zespoły ratownicze to nie służba tylko służący systemu".

- Chcielibyśmy, żeby docelowo powołana była Narodowa Służba Ratownictwa Medycznego. Zapowiadała to zresztą była premier Beata Szydło w  swoim expose rządowym - zauważył Badach-Rogowski. - Takie służby działają w innych krajach, choćby we Francji, Szwecji czy na Węgrzech. W chwili obecnej nie stać nas na to, żeby to uruchomić, ale powinno to być naszym dalekosiężnym celem - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Roman Badach-Rogowski (Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.16

ms/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także